Τρόμαξε, αλλά νίκησε ο ΠΑΟ

2015-02-13T23:40:06+00:00 2015-02-14T17:35:09+00:00.

13/Feb/15 23:40

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με προβάδισμα 22 πόντων κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, αλλά στο τέλος οι πράσινοι χρειάστηκαν να αντεπιτεθούν για να φτάσουν τελικά στη νίκη με 74-69 απέναντι στους Σέρβους υπερασπιζόμενοι την έδρα τους.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 28-6 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, 4 λεπτά όμως πριν το τέλος της αναμέτρησης ήταν πίσω στο σκορ με 65-60. Στα τελευταία λεπτά έκαναν επιμέρους σκορ 14-5 παίρνοντας την πολύτιμη νίκη. Οι Σέρβοι είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση, αλλά 6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Μάρκους Ουίλιαμς αστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε. Εξαιρετικός ο Σλότερ με 16 πόντους, τη στιγμή που ο Διαμαντίδης πρόσθεσε 11 με 3/11 σουτ όμως, αλλά και 10 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Από πλευράς ηττημένων Μαριάνοβιτς και Τζένκινς σημείωσαν από 17.