Εθνική Εφήβων: Εύκολη νίκη κόντρα στο Μαυροβούνιο

Η Εθνική Εφήβων πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στο Μαυροβούνιο και πήρε τη νίκη με 78-66 στη δεύτερη μέρα του τουρνουά U18 στη Γευγελή.

Όλα αυτά, στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της κατηγορίας. Την Κυριακή (17/6, 15:00), θα αντιμετωπίσει την Βουλγαρία.

Η ελληνική ομάδα πήρε από την αρχή το προβάδισμα, κατάφερε να αυξήσει σταδιακά τη διαφορά ως το +10 (38-28) του ημιχρόνου.

Συνέχισε ακόμη καλύτερα στην τρίτη περίοδο, δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα, ήταν πιο εύστοχη στα σουτ τριών πόντων, κυριάρχησε τα ριμπάουντ και έφτασε στο τελικό 78-66.

Ο Καλατζής ήταν πρώτος σκόρερ της ”γαλανόλευκης”, με τους Σπρίντζιο και Ζούργη να προσθέτουν από 8, ενώ 7 είχε ο Σαμοντούροβ.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-28, 62-46, 78-66

Ελλάδα (Καντζούρης): Δήμου 3, Κορκοντζέλος 10, Λαγός 6, Σπρίντζιος 8, Ζούγρης 8, Μπιλάλης, Χιτικούδης, Πλώτας 10, Κωνσταντινίδης, Σαμοντούροβ 7, Ευσταθίου 6, Ζορμπάς, Καλιοντζής 5, Καλατζής 15