Εθνική Ομάδα: Εύκολα την Ουγγαρία με την αύρα του Γιάννη!

2019-08-09T21:37:54+00:00 2019-08-09T21:41:42+00:00.

09/Aug/19 21:37

Στο πρώτο της επίσημο φιλικό, η Εθνική Ανδρών ήταν καταιγιστική απέναντι στην Ουγγαρία, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να έρχεται με… φόρα από το NBA!

Στα ”Δύο Αοράκια” και το τουρνουά ”Aegean”, η Ελλάδα έκανε το επίσημο ντεμπούτο της, στον δρόμο προς το Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας. Η Εθνική δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στην Ουγγαρία, την οποία και κέρδισε με σκορ 83-59, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να αποθεώνεται από το κοινό της Κρήτης, στην επιστροφή του στην Εθνική ομάδα!

Αξίζει να σημειωθεί πως το κλειστό ”Δύο Αοράκια” ήταν κατάμεστο, καθώς ήταν παρά πολλοί εκείνοι που ήθελαν να δουν από κοντά τη προσπάθεια της ομάδας και φυσικά τον απόλυτο σταρ της και MVP, ”Greek Freak”!

Επόμενο φιλικό για την Ελλάδα την ερχόμενη Κυριακή (11/8, 19:15), με αντίπαλο το Ιράν.

Η εξέλιξη: Η φιλική αναμέτρηση είχε ένα ξεκάθαρο φαβορί και ένα ξεκάθαρο αουτσάιντερ. Η Ελλάδα είχε τον πρώτο ρόλο και φρόντισε να το δείξει από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Με τον Γιάννη Μπουρούση σημείο αναφοράς στην επίθεση και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να ”κλέβει” τη παράσταση εντός και εκτός παρκέ, η Εθνική έκλεισε τη πρώτη περίοδο με σκορ 22-6.

Η συνέχεια ανάλογη, με τους διεθνείς του Θανάση Σκουρτόπουλου να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του ματς, σε άμυνα και επίθεση. Γιώργος Πρίντεζης και Γιώργος Παπαγιάννης έδωσαν πολύτιμες λύσεις και έτσι η διαφορά εκτινάχθηκε στους 19 (35-19) στο 15′. Η Ουγγαρία δεν τα παράτησε, με το 22-21 υπέρ της στη περίοδο να επιβεβαιώνει του λόγου το αληθές. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 43-28.

Πάτησε γκάζι και εξαφανίστηκε

Με την ίδια φόρα συνέχισε και στο δεύτερο μέρος η ”γαλανόλευκη”. Μπορεί η επίθεση να μην λειτούργησε σε εξαιρετικό επίπεδο, δεν χρειάστηκε όμως, μιας και οι αντίπαλοι της Ελλάδας σκόραρε μόλις 3 πόντους μέχρι το 25 και άλλους 13 μέχρι το 30ο λεπτό, με την Εθνική να έχει και πάλι ως σύμμαχο τη πολυφωνία της.

Το τελευταίο μέρος της αναμέτρησης ήταν τυπική διαδικασία, έτσι δόθηκε η ευκαιρία στον Ομοσπονδιακό τεχνικό να αποσύρει για αρκετό χρόνο τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, αλλά και τον Γιάννη Μπουρούση. Έτσι, ο Παπαγιάννης πήρε περισσότερο χρόνο και μάλιστα ήταν το πρόσωπο των τελευταίων λεπτών, όντας εντυπωσιακός σε άμυνα και επίθεση. Το φινάλε βρήκε τις δύο ομάδες στο 83-59, με το κοινό της Κρήτης να αποθεώνει τους Έλληνες διεθνείς!

Πού κρίθηκε: Ουσιαστικά, το ματς τελείωσε πριν καν αρχίσει, καθώς η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν χαώδης. Η Ελλάδα κατάφερε να πάρει κεφάλι από την αρχή και δεν κοίταξε ξανά πίσω.

Παίκτης-κλειδί: Πρώτος σκόρερ με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, με τον Γιάννη Μπουρούση να ακολουθεί με 10-5. Από 8 μέτρησαν οι Γιαννούλης Λαρεντζάκης και Γιώργος Πρίντεζης.

Από πλευράς Ουγγαρίας, ξεχώρισε με 12 πόντους ο Ζόλταν Περλ.

Τα δεκάλεπτα: 22-6, 43-28, 66-44, 83-59