Όταν ο Κλέι Τόμπσον έπαθε… Κλέι Τόμπσον: 37 πόντοι σε μία περίοδο! (video)

2020-01-23T16:08:04+00:00 2020-12-10T16:41:05+00:00.

John Rammas

23/Jan/20 16:08

Το Eurohoops θυμάται τότε που ο Κλέι Τόμπσον των Ουόριορς σκόραρε 37 πόντους σε μία περίοδο!

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

Υπάρχουν βραδιές και βραδιές στην καριέρα ενός παίκτη. Για τον Κλέι Τόμπσον των τριών Πρωταθλημάτων (2015, 2017, 2018) και των πέντε συμμετοχών σε All-Star Game (2015-19) φτάνουν και περισσεύουν. Μία από αυτές ήταν και στις 23 Ιανουαρίου 2015 στη νίκη των Ουόριορς επί των Κινγκς (126-101) στην ORACLΕ Arena.

Με το σκορ στο 58-58 και -9:45 στην τρίτη περίοδο ο 30χρονος σούτινγκ γκαρντ έπαθε… Κλέι Τόμπσον και σκόραρε 37 πόντους (4/4δίπ., 9/9τρίπ., 2/2β.) μέχρι τα -4,9″ (97-73) και να καταρρίψει το All-Time ρεκόρ πόντων σε μία περίοδο (33 ο Τζορτζ Γκέρβιν το 1978 κι ο Καρμέλο Άντονι το 2008) κι όχι μόνο.

“Δε μπορώ να πιστέψω πως είμαι κάτοχος ενός ρεκόρ στο ΝΒΑ. Ο Θεός είναι καλός. Τον ευχαριστώ που είμαι εδώ κι είμαι υγιής. Μακάρι να διαρκέσει για καιρό. Ήταν τρελό όλο αυτό. Δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε. Δεν έχω σουτάρει έτσι ποτέ ξανά” ήταν τα λόγια του μετά από την πρώτη του 50+ εμφάνιση (52).

ΠΟΙΟΣ: Κλέι Τόμπσον
ΠΟΥ: ORACLE Arena, Όουκλαντ
ΠΟΤΕ: 23/1/15
ΓΙΑΤΙ: Κανονική Περίοδος
ΜΕ ΠΟΙΟΝ: vs. Κινγκς 126-101
ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ: Ρεκόρ πόντων σε μία περίοδο (37), ρεκόρ εύστοχων τριπόντων σε μία περίοδο (9) κι ισοφάριση του ρεκόρ εύστοχων σουτ εντός πεδιάς σε μία περίοδο (13/13)

Photo credit: Getty Images