NBA All Star Game: To χάρηκε ο Κόμπι από κει ψηλά! (videos)

2020-02-17T05:35:32+00:00 2020-02-18T03:37:30+00:00.

17/Feb/20 05:35

Στο πιο ανταγωνιστικό All Star Game των τελευταίων ετών και με το νέο σύστημα διεξαγωγής προς τιμή του Κόμπι Μπράιαντ, η Team Lebron κέρδισε με 157-155 την Team Giannis σε ένα απίστευτο “θρίλερ” που κρίθηκε από τις βολές του Άντονι Ντέιβις.

Αποστολή στο Σικάγο: Νίκος Βαρλάς/ info@eurohoops.net

Το φετινό All Star Game του NBA στο Σικάγο ολοκληρώθηκε με τον “Βασιλιά” Λεμπρόν Τζέιμς και την ομάδα του να κερδίζουν ένα απίθανο αγώνα με ένταση, πάθος και πολύ μπασκετικό… ξύλο με 157-155 απέναντι στην Team Giannis που είχε αρχηγό τον δικό μας Γιάννη Αντετοκούνμπο. Η νίκη κρίθηκε στην τελευταία… ατελείωτη περίοδο, μετά από μία εύστοχη βολή του Άντονι Ντέιβις, που διαμόρφωσε το τελικό σκορ και έχρισε το νικητή, ενώ το πρώτο βραβείο “Κόμπι Μπράιαντ”, δηλαδή του Πολυτιμότερου παίκτη του αγώνα κατέληξε στα χέρια του περσινού ΜVP των Πλέι Οφς, Καουάι Λέοναρντ!

Κόμπι Μπράιαντ: Ένας ΘΡΥΛΟΣ, που δεν πήρε ποτέ το All Star Game στην… πλάκα (videos)

Η αναμέτρηση αυτή σίγουρα συγκαταλέγεται στις κορυφαίες όλων των εποχών σε All Star Game – Αν δεν ήταν η ΚΟΡΥΦΑΙΑ – καθώς είναι ελάχιστες οι φορές που ο ανταγωνισμός ήταν τόσο έκδηλος ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Σίγουρα αυτό το ματς θα το ζήλευε και ο Κόμπι Μπράιαντ για χάρη του οποίου άλλαξε σύστημα διεξαγωγής το ματς και το βραβείο του MVP πήρε το όνομα του!

Αυτή μάλιστα η νίκη της Team LeBron είναι η τρίτη συνεχόμενη της σε All Star Game, από το 2018 που άλλαξε το σύστημα ψηφοφορίας και επιλογής των ομάδων.

Κορυφαίοι από την ομάδα του Γιάννη ήταν φυσικά ο ίδιος με 25 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 μπλοκ, ο Εμπίντ με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο εξαιρετικός Ρούντι Γκομπέρ με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο “Greek Freak” μετά και το φινάλε του 4ου All Star Game της καριέρας του, παραμένει πρώτος σκόρερ σε κατά μέσο όρο πόντους με 27,3!

Από την αντίπερα όχθη και την Team LeBron ξεχώρισαν ο MVP του All Star Game Καουάι Λέοναρντ με 30 πόντους (8/14 τρίποντα), 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Κρις Πολ με 23 πόντους και 7/11 τρίποντα και ο “Βασιλιάς” με 23 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Στα του παιχνιδιού, στο πρώτο ημίχρονο η κάθε ομάδα είχε από μία καλή περίοδο με την παρέα του Λεμπρόν χάρη στον ασταμάτητο Καουάι Λέοναρντ (4/4 τρίποντα) να προηγείται με 53-41, όμως η Team Giannis στην συνέχεια ανέτρεψε το σκορ με τον ίδιο να έχει 20 πόντους και τον Γκομπέρ 9 πόντους και 9 ριμπάουντ και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια 92-83, παρότι ο Λέοναρντ είχε φτάσει τους 25 πόντους!

Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι είχε εντυπωσιακό ρυθμό και πάλι και οι δύο ομάδες ήταν απόλυτα ανταγωνιστικές, κάτι που βοήθησε την ομάδα του “Βασιλιά” να  μείνει… ζωντανή μειώνοντας στο συνολικό σκορ σε 133-124 με το επιμέρους σκορ της περιόδου να είναι 41-41 με τον Λεμπρόν να έχει 19 πόντους, τον Σίμονς 17 και τον Γιάννη 25 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με το νέο σύστημα διεξαγωγής του All Star Game η ομάδα του Γιάννη είχε το προβάδισμα με 133-124 και ο νικητής θα κρινόταν στο ποια από τις δύο ομάδες θα έφτανε πρώτη στους 157 πόντους, δηλαδή +24 πόντους από την ομάδα που προηγείται στο συνολικό σκορ.

Η αλλαγή αυτή έγινε προς τιμή του Κόμπι Μπράιαντ και στον αριθμό 24 που φορούσε στην φανέλα του ως παίκτης των Λος Άντζελες Λέικερς!

Πραγματικά στην τέταρτη και τελευταία περίοδο έγινε χαμός, αφού χρονόμετρο δεν υπήρχε και οι ομάδες στόχευαν απλά στον “μαγικό” νικητήριο αριθμό του 157 και φυσικά όλοι ήθελαν το βραβείο του MVP Κόμπι Μπράιαντ.

To σκορ είχε γίνει 145-141 και η ομάδα του Γιάννη ήθελε 12 πόντους για την νίκη, όμως ο Χάρντεν με τρίποντο ισοφάρισε σε 146-146. Ο Ντέιβις μάλιστα έβαλε την Team Lebron μπροστά με 152-150 και η ένταση στο παρκέ και το μπασκετικό ξύλο ήταν έκδηλα. Μάλιστα με το σκορ στην ισοπαλία (152-152) ο κόουτς Βόγκελ κάλεσε τάιμ-άουτ με coach’s challenge δείχνοντας πόσο ήθελε την νίκη η ομάδα του.

Με την ομάδα του Λεμπρόν μπροστά με 154-153 και αλλεπάλληλα άστοχα σουτ των δύο ομάδων και λάθη, ο “Βασιλιάς” έκανε το 156-153 με την ομάδα του να θέλει μόλις 1 πόντο για την νίκη. Ο Εμπίντ με 2/2 βολές μείωσε σε 156-155 και ο Ντέιβις με δικές του βολές έπειτα από φάουλ του Λόουρι έριξε την χαριστική ομάδα στον Γιάννη και τους συμπαίκτες του δίνοντας την νίκη στην Team LeBron με 157-155!

Photo Credit: Getty Images