Μάτζικ – Μπακς 107-121: Άνετο 2-1 με ασταμάτητο “Greek Freak”! (videos)

Φαίνεται πως το game 1 ανάμεσα σε Μπακς και Μάτζικ με τη νίκη των δεύτερων αποτέλεσε εξαίρεση, αφού τα “ελάφια” με τον Γιάννη ξανά πρωταγωνιστή κέρδισαν εύκολα με 121-107 και ανέτρεψαν το σκορ της σειράς όντας μπροστά πλέον με 2-1 νίκες.

Από εδώ και πέρα οι δύο ομάδες ετοιμάζονται για το 4ο παιχνίδι της σειράς (24/8) με το Μιλγουόκι πάντως να δείχνει “αφυπνισμένο” και να έχει βρει και πάλι το καλό του ρυθμό.

Ο Γιάννης αγωνίστηκε για 31 λεπτά και πραγματικά δεν είχε αντίπαλο σκοράροντας 35 πόντους με 12/14 σουτ και 2/3 τρίποντα, μαζεύοντας 11 ριμπάουντ, μοιράζοντας 7 ασίστ και συμπληρώνοντας τη στατιστική του με 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Ακόμα για τους Μπακς ξεχώρισαν ο Λόπεζ με 16 πόντους (7/10 σουτ) και 6 ριμπάουντ, ο Μπλέντσο με 14 πόντους, 8 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα και ο Μίντλετον με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά προσπάθησαν ο Βούτσεβιτς με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ισάριθμα κλεψίματα, ο Όγκουστιν με 24 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Ρος με 20 πόντους και 4/7 τρίποντα.

Στα του παιχνιδιού η νίκη των Μπακς κρίθηκε στη δεύτερη περίοδο όπου όντας μπροστά με 31-23 έκαναν συνολικό επιμέρους σκορ 39-20 και “εκτόξευσαν” το προβάδισμα τους στο +27 (70-43), ενώ στο υπόλοιπο της αναμέτρησης διαχειρίστηκαν εύκολα τη διαφορά στο σκορ και στο φινάλε πανηγύρισαν το 2-1!

Photo Credit: Getty Images