Νετς: Ο Ντουράντ κέρδισε στο τέλος τον υπέροχο Γιάννη! (Video)

2021-01-19T07:17:02+00:00 2021-01-19T07:18:02+00:00.

19/Jan/21 07:17

O Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 34 πόντους αλλά το δίδυμο Χάρντεν-Ντουράντ αποδείχτηκε πιο δυνατό και οι Νετς πήραν τη νίκη με 125-123 στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι της ανατολικής περιφέρειας!

Ο Κέβιν Ντουράντ έβαλε το μεγάλο τρίποντο 36” πριν το τέλος του αγώνα, ενώ στην ίδια φάση είχε αστοχήσει ο Χάρντεν, αλλά πήρε το επιθετικό και πάσαρε στο συμπαίκτη του για το κρίσιμο σουτ.

Οι Μπακς είχαν την ευκαιρία να νικήσουν, αλλά το σουτ του Κρις Μίντλετον – που νωρίτερα είχε βάλει μπροστά την ομάδα του- δεν βρήκε το στόχο. Είχε μάλιστα 25 πόντους με 10/15 δίποντα, αλλά δεν ευστόχησε σε τρίποντο (0/5).

Ο Γιάννης έκανε ένα υπέροχο παιχνίδι με 34 πόντους (6/8 βολές μετά το 1/10 που είχε από τη γραμμή στο προηγούμενο ματς), 2/6 τρίποντα και πρόσθεσε 12 ριμπάουντ και επτά ασίστ σε 40 λεπτά, κάνοντας μόλις ένα λάθος! Κέρδισε πολλές “μονομαχίες”, αλλά οι επιδόσεις του δεν έφτασαν όμως στους Μπακς που έχασαν για πρώτη φορά μετά τέσσερις νίκες ενώ μετρούσαν και 7/8 στα τελευταία παιχνίδια!

Αντίθετα, οι Νετς πέτυχαν την τέταρτη σερί νίκη τους και έκαναν το 2/2 από τότε που απέκτησαν τον Τζέιμς Χάρντεν και παρότι ακόμα δεν επέστρεψε ο Κάιρι Ίρβινγκ για να δημιουργηθεί η Big3.

Ο Χάρντεν είχε 34 πόντους και 12 ασίστ, ενώ ο Ντουράντ τέλειωσε το ματς με 30 πόντους, εννιά ριμπάουντ και έξι ασίστ,, σκοράροντας αμφότεροι κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο στο οποίο οι Μπακς μπήκαν μπροστά στο σκορ με εννιά πόντους.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ πρόσθεσε 22 πόντους (6ασ.) κι ο Μπρουκ Λόπεζ έβαλε 15 για τους Μπακς που έπεσαν στο 9-5 και οι Νετς τους πλησίασαν στο 9-6 δείχνοντας πολύ δυνατοί έστω κι αν ο πάγκος τους υστερεί.

Ο σπουδαίος σουτέρ, Τζο Χάρις, πέτυχε 20 πόντους με 5/7 τρίποντα ενώ ο ΝτιΆντρε Τζόρνταν έκανε νταμπλ νταμπλ με 12 πόντους (6/6 δίποντα) και 12 ριμπάουντ.

Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί τα τελευταία δραματικά λεπτά ενός πραγματικά σπουδαίου αγώνα που έγινε στο Μπρούκλιν.