Oι Μάτζικ… σόκαραν τους “καυτούς” Κλίπερς (Video)

Οι Μάτζικ γύρισαν τούμπα το παιχνίδι στα τελευταία τρία λεπτά από το -7 (93-86) και με επί μέρους σκορ 17-3 έκλεισαν το ματς με εντυπωσιακό τρόπο, αρπάζοντας τη νίκη με 103-96 επί των Κλίπερς!

Μετρούσαν επτά σερί ήττες κι ήταν η πρώτη φορά που νίκησαν μετά το “άδειασμα” του ρόστερ τους από τους Βούτσεβιτς (Μπουλς), Φουρνιέ (Σέλτικς) και Άαρον Γκόρντον (Νάγκετς).

Ο Τσούμα Οκίκι μέτρησε 18 πόντους, ο Τέρενς Ρος 15 στην επιστροφή του μετά επτά ματς, ενώ ο Κεμ Μπιρτς ξεκίνησε και πάλι βασικός αλλά έπαιξε 19 λεπτά και πέτυχε οκτώ πόντους.

Με 2:36 να απομένουν, οι Μάτζικ ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους με 11 σερί πόντους! Ο Ουέντελ Κάρτερ (11π.) έβαλε μπροστά την ομάδα του με καθοριστικά καλάθια, αλλά οι Κλίπερς μείωσαν στον πόντο με τρίποντο του Τέρενς Μαν.

Στο -3 λίγο πριν το τέλος, είχαν ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τρίποντο, αλλά ο Καουάι (28 πόντοι, 2/4 τρίποντα) αστόχησε. Οι Κλίπερς πήραν το επιθετικό ριμπάουντ, ο Μαν αστόχησε από τη γωνιά κι η μπάλα κατέληξε στον Λέοναρντ και πάλι. Έπεσε όμως… θύμα της τέχνης του, καθώς του έκλεψε την μπάλα ο Κάρτερ-Ουίλιαμς που με κάρφωμα κλείδωσε τη νίκη για τους Μάτζικ, την πρώτη τους μακριά από το Ορλάντο από τις 12 Φεβρουαρίου.

Οι Κλίπερς έπαιξαν και πάλι χωρίς τον Πολ Τζορτζ. Ο Λουκ Κέναρντ μέτρησε 17 πόντους, ενώ ο Ίβιτσα Ζούμπατς τέλειωσε με νταμπλ νταμπλ, 14 πόντους και 13 ριμπάουντ.