Γιάννης και Μίντλετον 46 πόντοι σε…. 46 λεπτά (Video)

Οι Τζαζ νίκησαν με 124-120 τους Μπακς στο Σολτ Λέικ Σίτι, επιδεικνύοντας μεγαλύτερο βάθος στον πάγκο τους μια κι οι βασικοί έπαιξαν ως 16 λεπτά, ωστόσο έκανε εντύπωση η εμφάνιση των δύο σταρ των Μπακς.

Ο Γιάννης μέτρησε 21 πόντους με 9/12 σουτ (2/3 τρίποντα, 1/1 βολή) και γέμισε τη στατιστική του κατεβάζοντας έξι ριμπάουντ. Μοίρασε πέντε ασίστ κι έκλεψε δύο μπάλες κι όλα αυτά σε μόλις 21 μεστά, γεμάτα λεπτά συμμετοχής.

Λεπτό και… πόντο ήταν κι η εμφάνιση του Κρις Μίντλετον που μέτρησε 25 με 3/4 τρίποντα (9/14 σουτ, 4/4 βολές), ενώ πρόσθεσε πέντε ριμπάουντ, τρεις ασίστ και δύο κλεψίματα.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο κι ο Γιώργος Καλαϊτζάκης έπαιξαν δέκα και έξι λεπτά αντίστοιχα χωρίς να σκοράρουν.

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς έβαλε 16 πόντους σε 16 λεπτά για τους Τζαζ, ενώ ο Ντόνοβαν Μίτσελ έμεινε στους 12.

Ο Τζόρνταν Κλάρκσον συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε πέρυσι ως κορυφαίος έκτος παίκτης του ΝΒΑ, βάζοντας 18 πόντους κι ήταν ο πρώτος σκόρερ των Τζαζ. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο ρούκι γκαρντ, Τζάρεντ Μπάτλερ, επιλογή των Τζαζ στο Νο40 (… κλεψιά), ο οποίος μέτρησε 16 πόντους κι επτά ασίστ σε 22 λεπτά.