Τζαζ: Δεύτεροι σε Δύση και ΝΒΑ… βύθισαν περισσότερο τους Χοκς (Video)

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ πέτυχε 27 πόντους (5/11 τρίποντα) κι οι Τζαζ κράτησαν το αήττητο της έδρας τους σε τέσσερα ματς, νικώντας με 110-98 τους Χοκς που μετράνε πέντε σερί ήττες και βρίσκονται στην τρίτη από το τέλος θέσης της ανατολικής περιφέρειας με ρεκόρ 4-8.

Αντίθετα οι Τζαζ ανέβηκαν στο 8-3 και ακολουθούν τους “καυτούς” Ουόριορς (9-1) στη Δύση αλλά και συνολικά στο ΝΒΑ.

Οι Τζαζ πήραν μία διαφορά 15 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου και την κράτησαν στην τέταρτη χάρη στην άμυνα τους (15-18 σκορ). Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς πέτυχε 16 πόντους κι άλλους τόσους πρόσθεσε ο Τζόρνταν Κλάρκσον ερχόμενος από τον πάγκο. Ο Ρούντι Γκομπέρ είχε εννιά πόντους, 14 ριμπάουντ και δύο μπλοκ.

Η Ατλάντα έβαλε μόλις δύο καλάθια εντός πεδιάς στα τελευταία 6,5 λεπτά, με τον Κέβιν Χουέρτερ και τον Τρέι Γιανγκ να μένουν άποντοι στην τέταρτη περίοδο. Κι όμως: είχαν βάλει από 28 και 27 πόντους ως εκείνο το σημείο.