Μπουλς: 50 ο ΝτεΡόζαν με διπλό ιστορικό ρεκόρ στο ΝΒΑ σε ματς θρίλερ! (Video)

Ο σούπερ σταρ των Μπουλς, ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν, έγινε ο 14ος διαφορετικός παίκτης φέτος με +50 πόντους, κάτι που δεν είχε συμβεί ξανά στο παρελθόν το ΝΒΑ, ενώ έκλεισε τον Μάρτιο ως ο 7ος που το κάνει σε ένα συγκεκριμένο μήνα. Επίσης είναι πρωτοφανές γεγονός στην ιστορία της κορυφαίας λίγκας!

Για να συμβούν όλα αυτά, όμως, έγινε το… έλα να δεις στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας του αγώνα.
Οι Κλίπερς ήταν μπροστά με 118-115 και το χρονόμετρο έγραφε 7,2” για τη λήξη.

Οι Μπουλς είχαν την επαναφορά κι ο Τέρενς Μαν έκανε φάουλ στον ΝτεΡόζαν, οριακά πριν η μπάλα μπει στο παρκέ. Αμφισβητούμενο το δίχως άλλο. Σύμφωνα με τους κανονισμούς αυτό απαγορεύεται, οπότε ο ΝτεΡόζαν πήγε για μία βολή και μείωσε σε 118-116.

Οι Μπουλς έδωσαν και πάλι την μπάλα στον πρώτο τους σκόρερ, ο οποίος επιχείρησε με τρίποντο να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Η μπάλα μπήκε και βγήκε αλλά ευτυχώς για τους “Ταύρους”, κέρδισε φάουλ πάνω στην προσπάθεια του έξω από τα 7.25 μέτρα.
Έβαλε όμως τις 2/3 αφού έχασε την τελευταία, τη μοναδική του στο παιχνίδι (14/15)! Αν την έβαζε τότε δεν θα έφτανε το ματς στην παράταση και στο ρεκόρ…

Ο ΝτεΡόζαν είχε 2/2 τρίποντα και 17/26 σουτ συνολικά, ενώ μοίρασε και έξι ασίστ σε 43 αγωνιστικά λεπτά.
Ο Νίκολα Βούτσεβιτς πρόσθεσε 22 και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Ζακ ΛαΒιν είχε 21 αλλά με 5/17 σουτ. Οι Μπουλς έμειναν στην 5η θέση και διατηρούν μια μικρή ελπίδα να πάρουν το αβαντάζ της έδρας στον πρώτο γύρο των πλέι οφ της ανατολικής περιφέρειας, καθώς απέχουν 1,5 νίκη από τους τέταρτους Σίξερς.

Για τους Κλίπερς δεν αλλάζει κάτι αφού σίγουρα θα τερματίσουν 8οι στη Δύση και θα προσπαθήσουν να μπουν στα πλέι οφ μέσω του “play-in” τουρνουά αντιμετωπίζοντας (αρχικά) τους Τίμπεργουλφς.

Ο Ρέτζι Τζάκσον έβαλε 34 πόντους με 6/9 τρίποντα και μοίρασε επτά ασίστ. Ο Πολ Τζορτζ σημείωσε 22 με 7/20 σουτ στο δεύτερο παιχνίδι μετά την επιστροφή του από τραυματισμό, ο Μάρκους Μόρις έφτασε τους 20 κι ο Νικολά Μπατούμ τους 17.