ΝΒΑ Finals: Σέλτικς από ατσάλι, ξανά μπροστά επί των Ουόριορς με τρομερή τέταρτη περίοδο (Video)

Χάρη σε ένα 23-11 στην τελευταία περίοδο, οι Σέλτικς πάτησαν τους Ουόριορς με 116-100 και πέρασαν ξανά μπροστά στους ΝΒΑ Finals (2-1)!

Στον πρώτο τελικό που έγινε στη Βοστόνη από το 2010, οι Σέλτικς άλλαξαν τον κανόνα που τους έφερνε να παίζουν … χειρότερα στο γήπεδο τους από ότι εκτός έδρας, αφού το ρεκόρ τους ήταν 5-4 έναντι 8-3 και κράτησαν το αβαντάζ έδρας που πήραν στο Σαν Φρανσίσκο στην πρεμιέρα των τελικών.

Ο Τζέιλεν Μπράουν πέτυχε 27 πόντους με 4/8 τρίποντα και εννιά ριμπάουντ στο ενεργητικό του κι ο Τζέισον Τέιτουμ πρόσθεσε 26 (3/9τριπ.) με εννιά ασίστ, αλλά δεν ήταν μόνοι.
Ήρθε κι ο Μάρκους Σμαρτ με 24 (3/7τριπ.) για να προστεθεί στους επιθετικούς διακριθέντες, ωστόσο ήταν η άμυνα του στην τέταρτη περίοδο που ενέπνευσε τους Σέλτικς να κάνουν τη διαφορά και να κρατήσουν τους Ουόριορς στους 11 πόντους. Ήταν η τρίτη χειρότερη συγκομιδή πόντων σε τελικούς…

Ο Ρόμπερτ Ουίλιαμς βοήθησε στην κυριαρχία των Σέλτικς στα ριμπάουντ (47-31) με δέκα, ενώ είχε επίσης οκτώ πόντους και τέσσερα μπλοκ!

Ο Στεφ Κάρι ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 31 πόντους (6/11 τρίποντα) και πέτυχε 15 από αυτούς στην τρίτη περίοδο, όταν οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα 33-25 γυρνώντας την εις βάρος τους κατάσταση από το -18. Τραυματίστηκε όμως στο τέλος του αγώνα όταν έπεσε πάνω του ο Αλ Χόρφορντ.

Οι Ουόριορς πέρασαν μπροστά με 83-82 χάρη σε επτά σερί πόντους σε μία ουσιαστικά επίθεση, από τετράποντο του Κάρι που κέρδισε και αντιαθλητικό φάουλ, συν άλλο ένα τρίποντο. Οι Σέλτικς απάντησαν και ανέκτησαν το προβάδισμα με 93-89 και στη συνέχεια ήρθε το καθοριστικό τέταρτο 12λεπτο για να τελειώσουν τη δουλειά. Είχαν πετύχει το ίδιο αλλά με πιο εντυπωσιακό τρόπο στο Game 1 στο ίδιο διάστημα.

Ο Κλέι Τόμπσον βρήκε το “χέρι” του και πέτυχε 25 πόντους με πέντε τρίποντα και ο Ουίγκινς είχε 18. Από εκεί και πέρα όμως δεν βρέθηκε άλλη βοήθεια με τον Τζόρνταν Πουλ να μένει στους 10.