Ράπτορς: “Κατάπιαν” τους Σπερς του Γουεμπανιάμα με “διπλό” ανατροπής από το -20!

Victor Wembanyama Toronto San Antonio Spurs

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Οι Σπερς έχυσαν… την καρδάρα με το γάλα, απώλεσαν μία διαφορά 20 πόντων που με κόπο έχτισαν στο ημίχρονο και μοιραία ηττήθηκαν στην παράταση από τους Ράπτορς μέσα στο γήπεδό τους με 123-116.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Σκότι Μπαρνς για τους νικητές, ο οποίος έβαλε 30 πόντους (9/20 σουτ, 5/10 τρίποντα, 7/11 βολές), με 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 μπλοκ σε 41:36 που αγωνίστηκε.

Άξιος συμπαραστάτης του ο Ντένις Σρέντερ (6 ασίστ) και Ανουόμπι (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ) οι οποίοι έβαλαν από 24 πόντους.

Το Σαν Αντόνιο μπήκε δυνατά στο ματς και με καλάθια των Κέλντον Τζόνσον και Γουεμπανιάμα, κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα 10 πόντων, ενώ δεν άργησε να έρθει και το +20 λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Βίκτορ Γουεμπανιάμα που ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 20 πόντους (7/15 σουτ, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές), με 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 μπλοκ, έκανε career high στις τάπες, δείχνοντας την μεγάλη ικανότητά του στον… αέρα.

Ο Κέλντον Τζόνσον ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους Σπερς, έχοντας 26 πόντους με 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Στους 21 σταμάτησε ο Ζακ Κόλινςς, ο οποίος είχε και 11 ριμπάουντ, με 5 ασίστ.

Από εκεί και πέρα όμως, στα 35″ πριν από το φινάλε του αγώνα, ο εξαιρετικός Μπαρνς σημείωσε ένα μεγάλο σουτ τριών πόντων, ισοφάρισε σε 108-108 κι έβαλε φωτιά στο παιχνίδι…

Ο Σιάκαμ έκανε φάουλ στην αμέσως επόμενη φάση, ο Κέλντον Τζόνσον ευστόχησε και στις δύο ελεύθερες βολές, έκανε το 110-108, όμως τίποτα ακόμη δεν είχε τελειώσει. Ο Σρέντερ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, ο Γουεμπανιάμα προσπάθησε για το ριμπάουντ, όμως ο Ανουόμπι ήταν εκεί ως από μηχανής θεός και ισοφάρισε με φλότερ από κοντά στα 1.2″ πριν το τέλος του αγώνα.

Η ομάδα του Σαν Αντόνιο έκανε την επαναφορά και λάθος, ενώ στην τελευταία φάση ο Μπαρνς παραλίγο να ευστοχήσει. Κάτι που δεν έγινε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, μετά από πολύ ώρα (συγκεκριμένα μετά από την πρώτη περίοδο και το 14-12 από βολές του Σιάκαμ) οι Ράπτορς κατάφεραν να περάσουν ξανά μπροστά, με τρίποντο του ίδιου!

Ο Ανουόμπι ήταν ζεστός και ευστόχησε στην αμέσως επόμενη φάση σε σουτ τριών πόντων κι αυτός μετά από ασίστ του Σρέντερ, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +6.

Οι Σπερς έδειχναν να αδειάζουν στην παράταση, με αποτέλεσμα η ομάδα του Τορόντο να είναι αυτή που χαμογέλασε στο φινάλε.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-22, 54-35, 86-71, 110-110, Παρ: 116-123

Σανς: Ο Ντουράντ κέρδισε μόνος του τους Πίστονς!

Οι Σανς ανέβηκαν στο 3-4, επικρατώντας εκτός έδρας των Πίστονς (120-106) με τρομερό και φοβερό KD που έριξε σαραντάρα στους άμοιρους αντιπάλους του και συγκεκριμένα το κοντέρ έγραψε 41!

Ο Κέβιν Ντουράντ έπαιξε και για τους τραυματίες Ντέβιν Μπούκερ και Μπράντλεϊ Μπιλ, με το δεύτερο δωδεκάλεπτο οι “Ήλιοι” να παίρνουν για πρώτη φορά μία διαφορά εννέα πόντων χάρις σε προσωπικές ενέργειες τόσο του KD όσο και του Τζόρνταν Γκούντγουιν.

Οι Πίστονς προηγήθηκαν για τελευταία φορά με 26-25, 1:42 πριν το τέλος της 1ης και από εκεί και πέρα η ομάδα του Φοίνιξ δεν ξανακοίταξε πίσω. Προηγήθηκε μέχρι και με +19 και πήρε δικαίως τη νίκη.

Ο σούπερσταρ των Σανς έκαν ματσάρα, έχοντας 41 πόντους (14/27 σουτ, 1/3 τρίποντα, 12/12 βολές, με 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και ένα κλέψιμο) σε 34:35 που αγωνίστηκε και έδειξε για ακόμη μία φορά το μεγάλο ταλέντο του στο σκοράρισμα.

Στους 21 πόντους με 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ σταμάτησε ο Έρικ Γκόρντον, ενώ 14 έβαλε ο Γκρέισον Άλεν (4 ριμπάουντ). Double-double για τον Τζέιλεν Ντούρεν, ο οποίος έβαλε 12 πόντους και μάζεψε και 11 ριμπάουντ, αλλά αποβλήθηκε από τον αγώνα με δύο αντιαθλητικά φάουλ, στα 6:50 πριν το φινάλε.

Όσο για τους ηττημένους, ο Κέιντ Κάνιγκαμ έβαλε 26 (12/24 σουτ, 6 ασίστ) και 22 σημείωσε ο Μάρκους Σέισερ.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-28, 49-58, 80-92, 106-120

Photo Credits: Getty Images