Ντόντσιτς στη “ζώνη του λυκόφωτος” με 73 ΠΟΝΤΟΥΣ: Τέταρτο ρεκόρ όλων των εποχών

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο “Λούκα Μάτζικ” πέτυχε ατομικό ρεκόρ, κορυφαία επίδοση στην ιστορία των Μάβερικς και ισοφάρισε το τέταρτο ρεκόρ στο ΝΒΑ μαζί με τους Ουίλτ Τσάμπερλεϊν (δις) και Ντέιβιντ Τόμπσον, βάζοντας 73 πόντους στη νίκη της ομάδας του με 148-143 στην Ατλάντα!!!

Μόνο ο “Wilt the Stilt” και ο αείμνηστος Κόμπι Μπράιαντ (μία μέρα μετά την μαύρη επέτειο του θανάτου του) ξεπερνούν τον Ντόντσιτς μεμονωμένα ως άτομα.

Μήπως ο Λούκα έχει και κάτι παραπάνω να δώσει στο μέλλον;

Το προηγούμενο ατομικό ρεκόρ του Σλοβένου σούπερ σταρ ήταν 60 πόντοι, ενώ πέτυχε 41 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ρεκόρ επίσης για τον οργανισμό του Ντάλας.

Πρόσθεσε δε, δέκα ριμπάουντ και επτά ασίστ και με ένα γκολ φάουλ 58 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του συναρπαστικού αγώνα, έκρινε και τον νικητή της αναμέτρησης!

Το “73αρι” του Λούκα ήρθε μόλις τέσσερις μέρες μετά τους 70 του Τζοέλ Εμπίντ, ξεπερνώντας τον έτσι στην κορυφαία φετινή επίδοση.

Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του ΝΒΑ με δύο ματς +70 πόντων από έναν παίκτη μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα!