“Βασιλιάς” ήταν ο Ίρβινγκ για τους Καβς!

05 Jan 2016 2016-01-05T10:26:47+00:00.

- 05 Jan 2016

Του Γιώργου Ορφανάκη/info@eurohoops.net

Έναν παραπάνω λόγο για να χαμογελούν έχουν οι φίλοι των Καβαλίερς, οι οποίοι είδαν τον Κάιρι Ίρβινγκ να πραγματοποιεί την καλύτερη φετινή του εμφάνιση (25π, 6ρ, 8ασ.) και να οδηγεί την ομάδα του Κλίβελαντ στην πολύ άνετη επικράτηση με 122-100 απέναντι στους Ράπτορς! Ο Λεμπρόν Τζέιμς δεν αγωνίστηκε ούτε λεπτό στην τέταρτη περίοδο όμως μέχρι εκείνο το σημείο πρόλαβε να πετύχει 20 πόντους (7/11 σουτ) και να μοιράσει 7 ασίστ, με τους Σμιθ (24 πόντους), Λοβ (14 πόντοι) και Τόμπσον (14π, 11ρ) να δίνουν σημαντικές βοήθειες.

Το Κλίβελαντ πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού από νωρίς και διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (33-29). Το πολύ καλό δίδυμο των Λόουερι (23π, 10ασ) και ΝτεΡόζαν (19π, 4ασ.) δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν, με τον Τορόντο να βρίσκεται κοντά στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (58-56).

Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε και το Κλίβελαντ κατάφερε να τρέξει επιμέρους σκορ 32-22 με αποτέλεσμα να οικοδομήσει διαφορά ασφαλείας (90-78) μετά από 5 σερί πόντους του Λεμπρόν Τζέιμς. Στην τέταρτη περίοδο ο “βασιλιάς” ξεκουράστηκε, όμως αυτό δεν δημιούργησε πρόβλημα στους γηπεδούχους. Με ηγέτη των Ίρβινγκ έτρεξε σερί 14-0 και “καθάρισε” επί της ουσίας την υπόθεση νίκη (108-87). Οι Ράπτορς δεν κατάφεραν να βελτιώσουν την εικόνα τους στα επόμενα λεπτά και γνώρισαν τελικά την ήττα με 122-100.