Μάβερικς: “Μίλησε”… ξανά η άμυνα για το 2-1 κατά Κλίπερς

Tim Heitman/ / Getty Images/ Ideal Image

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Μάβερικς ισοφάρισαν τη σειρά δεχόμενοι 93 πόντους στο Game 2 και έκαναν το 2-1 με ακόμα μικρότερο παθητικό (90).

Τους το είχες;

Ο Λούκα Ντόντσιτς άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και εννιά ασίστ, ο Κάιρι Ίρβινγκ πρόσθεσε 21 , αλλά αυτό που μέτρησε περισσότερο για τους Μάβερικς ήταν ότι κράτησαν τον Καουάι Λέοναρντ στους εννιά και τον Πολ Τζορτζ στους επτά!

Πώς να νικήσουν οι Κλίπερς με τόσο χαμηλή συγκομιδή των δύο καλύτερων σκόρερ τους;

Οι Μάβερικς έκαναν ένα εντυπωσιακό 36-18 στη δεύτερη περίοδο και πήγαν στα αποδυτήρια με 15 πόντους διαφορά υπέρ τους.

Έπειτα από αυτό δεν κοίταξαν πίσω τους και πήραν το προβάδισμα στη σειρά…

Οι Μάβερικς νίκησαν στο Ντάλας, τρία χρόνια μετά τις τρεις εντός έδρας ήττες από τους Κλίπερς στον πρώτο γύρο εκείνων των playoffs!

Ο Τζέιμς Χάρντεν έβαλε 21 πόντους με 5/8 τρίποντα αλλά μόλις επτά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Νόρμαν Πάουελ πρόσθεσε άλλους τόσους από τον πάγκο και ο Ίβιτσα Ζούμπατς είχε 19.

Οι Κλίπερς έχασαν και τον Ράσελ Ουέστμπρουκ στα μισά της τέταρτης περιόδου, όταν έπειτα από ένα σκληρό φάουλ πάνω στον Λούκα Ντόντσιτς, συνέχισε σπρώχνοντας τον Σλοβένο υποψήφιο MVP της κανονικής περιόδου.

Συμπαίκτες του Ντόντσιτς μπήκαν στη μέση για να υπερασπιστούν τον “Λούκα-Μάτζικ” και ο εκνευρισμένος Ουέστμπρουκ έκλεισε εκεί το παιχνίδι μένοντας στον έναν πόντο με 0/7 σουτ και μία ασίστ όλη κι όλη σε 19 λεπτά…