Μέγας είσαι Ντόντσιτς … 30αρα των Μάβερικς κατά Κλίπερς μέσα στο Λ.Α.!

Ronald Martinez/ Getty Images/ Ideal Image

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Μάβερικς προηγούνται με 3-2 και θα έχουν την ευκαιρία να πάρουν την πρόκριση στο Ντάλας, στη μοναδική σειρά της δυτικής περιφέρειας που είναι “ζωντανή, μια και οι Θάντερ, οι Τίμπεργουλφς και οι Νάγκετς πέρασαν εύκολα στο δεύτερο γύρο των playoffs.

Ο Λούκα Ντόντσιτς μέτρησε 35 πόντους με 14/26 σουτ και μοίρασε 10 ασίστ για δύο λάθη σε 35 λεπτά (επτά ριμπάουντ), οδηγώντας την ομάδα του σε δεύτερο break στη σειρά απέναντι στους Κλίπερς που έπαιξαν χωρίς τον Καουάι Λέοναρντ.

Ο σούπερ σταρ των Κλίπερς μπήκα για μία ακόμα φορά τραυματίας σε μία σειρά των Κλίπερς (γόνατο), έπαιξε με αυτό το πρόβλημα στα προηγούμενα ματς αλλά ήταν ολοφάνερα επηρεασμένος και αυτό φαίνεται από την εξέλιξη των αγώνων.

Οι Μάβερικς προηγήθηκαν με δέκα πόντους διαφορά στο ημίχρονο, ωστόσο η … φόρα που πήραν τους ακολούθησε και στην τρίτη περίοδο, στην οποία έκαναν το 33-23 και όχι μόνο δεν κοίταξαν πίσω τους ξανά, αλλά αύξησαν ακόμα περισσότερο το χάντικαπ από τους ανήμπορους να αντιδράσουν, Κλίπερς.

Ο Μάξι Κλέμπερ πρόσθεσε 15 πόντους μόνο με τρίποντα από τον πάγκο (5/7), ο Κάιρι Ίρβινγκ δεν χρειάστηκε να κάνει μεγάλου παιχνίδι (14π., 6ασ.) κι ο Χάρντι έβαλε 14 πόντους σε … έξι λεπτά garbage time για τους Μάβερικς.

Τώρα το Ντάλας έχει την ευκαιρία να κερδίσει την πρώτη του σειρά σε playoffs από το 2022 και τη μόλις τρίτη σε πρώτο γύρο από το 2011, όταν κατέκτησε το πρωτάθλημα!

Ο Πολ Τζορτζ έμεινε σε ρηχά νερά με 15 πόντους, ο Τζέιμς Χάρντεν ήταν ακόμα… χειρότερος με επτά σε 33 λεπτά (2/17 σουτ, 7 ασίστ) κι ο Ράσελ Ουέστμπρουκ ομοίως (6π., 2/11 σουτ).

Ο Ίβιτσα Ζούμπατς πρόσθεσε 15 και ο Νόρμαν Πάουελ 14 πόντους για τους Κλίπερς που θα χρειαστούν νέο break στο Ντάλας για να μείνουν ζωντανοί στη σειρά.