Ηττα για Μπάκς στην Νέα Υόρκη

Οι Μιλγουόκι Μπάκς δεν τα κατάφεραν κόντρα στους Νικς στην Νέα Υόρκη και ηττήθηκαν με 100-88. Η νίκη αυτή για την ομάδα από τη Νέα Υόρκη ήταν η 4η στα 5 τελευταία παιχνίδια και κάπως έτσι το ρεκόρ τους είναι 19-20 διεκδικώντας μια θέση στα πλέι-οφ.

Από τη μεριά τους οι Μπάκς δυο μέρες μετά στην σπουδαία νίκη νίκη επί των Μάβερικς έδειξαν ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο, καθώς μόνο στην πρώτη περίοδο κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Καρμέλο Άντονι άρχισε να χτίζει μια διαφορά και το ημίχρονο τελείωσε 51-41 για τους Νικς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως τελείωσε το πρώτο με τους παίκτες του Ντέρικ Φίσερ να αυξάνουν τη διαφορά στου 22 πόντους (82-60). Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι Μπάκς ήταν να μειώσουν όσο μπορούσαν την διαφορά.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Καρμέλο Άντονι (24 πόντοι, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ), Πορζίνγκις (13 πόντους και 6 ριμπάουντ) και Ρόμπιν Λόπεζ (13 πόντοι και 9 ριμπάουντ)

Για τους ηττημένους ξεχώρησαν οι Γκρεγκ Μονρό (28 πόντοι και 10 ριμπάουντ), Κρις Μίντλετον (20 πόντοι) και Τζαμπάρι Πάρκερ (14 πόντοι και 6 ριμπάουντ).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βρέθηκε σε μέτρια βραδιά εκτελεστικά και πέτυχε 8 πόντους με 3/9 σουτ. Ακόμα, μάζεψε 10 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ.