Θάντερ: Αήττητοι στα playoffs, θρίαμβος με φοβερό Γκίλτζεους-Αλεξάντερ κατά Μάβερικς

Zach Beeker/ Getty Images/ Ideal Image

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Θάντερ παρέμειναν αήττητοι στα playoffs, ξεκινώντας με το δεξί στην έδρα τους κατά των Μάβερικς που δεν μπόρεσαν να αντέξουν στην τέταρτη περίοδο και δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ένα +10 μπροστά στο τέταρτο 12λεπτο και εκεί εκτοξεύθηκαν χάρη στην άμυνα τους (28-16) και τον πλουραλισμό στην επίθεση τους.

Σε μία κόντρα υποψήφιων για το βραβείο του MVP, ο Σέι Γκίλτζεους Αλεξάντερ νίκησε κατά κράτος τον Λούκα Ντόντσιτς που ταλαιπωρείται από ενοχλήσεις εδώ και αρκετές μέρες και η απόδοση του έχει πέσει.

Ο Καναδός σούπερ σταρ άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 29 πόντους, εννιά ριμπάουντ και ρεκόρ καριέρας στα playoffs με εννιά ασίστ, σκορπώντας στους πέντε ανέμους την άκρως αποτελεσματική ως τώρα άμυνα των Μάβερικς.

Οι 117 πόντοι είναι το αρνητικό τους ρεκόρ για φέτος στην postseason.

Ο Γκίλτζους-Αλεξάντερ είχε πολλούς συμπαραστάτες κοντά του, με τον Τζέιλεν Ουίλιαμς να βάζει 18 πόντους- τους δέκα στην τέταρτη περίοδο- τον Τσετ Χόλμγκρεν να προσθέτει 19 και τρία μπλοκ και τον Άαρον Ουίγκινς να βάζει 16 από τον πάγκο, συμβάλλοντας στην αύξηση της διαφοράς.

Ο Λούκα Ντόντσιτς έμεινε στους 19 πόντους (9ασ.) με 6/19 σουτ – 1/8 τρίποντα – και δεν μπόρεσε να σπάσει την άμυνα των Θάντερ η οποία κρατήθηκε κάτω από τους 95 πόντους σε πέμπτο σερί ματς!

Ο Κάιρι Ίρβινγκ ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μάβερικς με 20 πόντους (3/4 τρίποντα), ο Ντάνιελ Γκάφορντ πρόσθεσε 16 με 11 ριμπάουντ και πέντε μπλοκ κι αναλογικά ήταν ο καλύτερος παίκτης της ομάδας του.