Μάβερικς: Με “καυτούς” Ντόντσιτς & Ουάσινγκτον το “break”, πρώτη ήττα για Θάντερ στα playoffs!

Joshua Gateley/ Getty Images/ Ideal Image

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Η σειρά πήγε στο 1-1 και μεταφέρεται στο Ντάλας, με τους Μάβερικς να υποχρεώνουν τους Θάντερ στην ΠΡΩΤΗ τους ήττα στα φετινά playoffs του ΝΒΑ και επιπροσθέτως είναι το μοναδικό παιχνίδι με παθητικό +100 πόντων για την κορυφαία ομάδα της Δύσης!!!

Η άμυνα των Θάντερ είχε δεχτεί 95 πόντους από τους Μάβερικς στο Game 1 και κάτω από 92 σε όλα τα παιχνίδια τους με τους Πέλικανς που έληξε με 4-0.

Ο Λούκα Ντόντσιτς ξεκίνησε το ματς με τρία σερί καλάθια και κράτησε αυτόν το ρυθμό έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Πι Τζέι Ουάσινγκτον.

Ο “Λούκα Μάτζικ” μέτρησε 29 πόντους με 5/8 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, επτά ασίστ και τρία κλεψίματα σε μία ολοκληρωτική εμφάνιση και ο Ουάσινγκτον των 12.9 πόντων στην κανονική περίοδο, πρόσθεσε άλλους 29 με 7/11 (!) τρίποντα και 11 ριμπάουντ σε 40 λεπτά!

Ο Λούκα είχε μόλις 19 πόντους με 6/19 σουτ στο Game 1.

Ο Κάιρι Ίρβινγκ δεν πήρε πολλές προσπάθειες και έμεινε στους εννιά πόντους (2/8 σουτ), αλλά μοίρασε 11 ασίστ για τους Μάβερικς που κέρδισαν σε όλα τα επί μέρους σκορ των τεσσάρων 12λεπτων και είχαν τις απαντήσεις κάθε φορά που οι Θάντερ πλησίαζαν ή περνούσαν μπροστά στο σκορ.

Ο Τιμ Χάρνταγουεϊ μέτρησε 17 από τον πάγκο και ο Ντάνιελ Γκάφορντ πρόσθεσε 13 πόντους.

Σακ σε Γιόκιτς: Σε αγαπάω αλλά MVP για μένα ήταν ο Γκίλτζεους-Αλεξάντερ

Ο δεύτερος στην ψηφοφορία για το βραβείο MVP, Σέι Γκίλτζεους-Αλεξάντερ έκανε ένα ακόμα σπουδαίο παιχνίδι με 33 πόντους, 12 ριμπάουντ και οκτώ ασίστ, αλλά αυτήν τη φορά δεν είχε τόσο μεγάλη συμπαράσταση όση στο Game 1.

Ο Τζέιλεν Ουίλιαμς μέτρησε 20 πόντους, αλλά ο Τσετ Χόλμγκρεν έμεινε στους 11 και κανείς άλλος παίκτης των Θάντερ δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Άαρον Ουίγκινς έβαλε εννιά κι από οκτώ οι Ντορτ και Τζος Γκίντεϊ…