Σέλτικς: Ο Μπράουν το έσωσε με τρίποντο, οι Πέισερς το… χάρισαν με “αυτοκτονία”

Maddie Meyer/ Getty Images/ Ideal Image

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Τζέιλεν Μπράουν με το μοναδικό του τρίποντο (1/4) από τη γωνία ισοφάρισε το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια περίπου έξι δευτερόλεπτα πριν το δραματικό φινάλε και ο Τζέισον Τέιτουμ “καθάρισε” στην παράταση με 10 πόντους από τους 16 της ομάδας του για το 1-0.

Για να φτάσουμε ως εκεί όμως, οι Πέισερς εφάρμοσαν το εγχειρίδιο για το πως… χαρίζεις ένα παιχνίδι που ήταν δικό τους και το έκαναν με όλους τους λάθους τρόπους που μπορείς να φανταστείς!

Με το σκορ στο +3 ο Ταϊρίς Χαλιμπέρτον υπέπεσε σε λάθος δίνοντας 28 δευτερόλεπτα στους Σέλτικς, αλλά οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να πετύχουν καλάθι και οι Πέισερς είχαν κατοχή της μπάλας με 10” να απομένουν!

Και εκεί κάνουν τα τραγικά λάθη:

• ο κόουτς Καρλάιλ δεν πήρε τάιμ άουτ σχεδιάζοντας καλύτερα την επαναφορά και το παραδέχτηκε στις δηλώσεις του
  • ο Νέμπχαρντ δεν μπόρεσε να βρει συμπαίκτη του στην επαναφορά, δεν κάλεσε τάιμ άουτ και πάλι και έκανε το μοναδικό του λάθος στο παιχνίδι!
  • οι Σέλτικς έδωσαν την μπάλα στον Μπράουν στη γωνία και παρότι ο Σιάκαμ τον πρόλαβε, δεν έκανε φάουλ για να αποφύγει το τρίποντο (σ.σ. πλέον… κάνουν φάουλ στο +3 αρκετές ομάδες του ΝΒΑ).

Ο Μπράουν ευστόχησε σε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο και το ματς πήγε στην παράταση αφού οι Πέισερς δεν εκμεταλλεύτηκαν τα τελευταία έξι δευτερόλεπτα για να πάρουν τη νίκη έστω και με δίποντο…

Ο Τζέισον Τέιτουμ πέτυχε 36 πόντους και κατέβασε 12 ριμπάουντ, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του στην παράταση, αν και άστοχος στο παιχνίδι (12/26 σουτ).

Ο Τζρου Χόλιντεϊ πρόσθεσε 28 πόντους – ρεκόρ σεζόν (!) σε ένα τόσο κρίσιμο ματς- και οι Τζέιλεν Μπράουν είχε 26 με το τρίποντο του αγώνα!

Από 15 πόντους πέτυχαν ο Αλ Χόρφορντ κι ο Ντέρικ Ουάιτ ο οποίος μέτρησε και εννιά τελικές πάσες.

Πρώτος σκόρερ των Πέισερς ήταν ο Ταϊρίς Χαλιμπέρτον με 25 (6/14 τρίποντα) ενώ μοίρασε και 10 ασίστ. Ο Πασκάλ Σιάκαμ πρόσθεσε 24, μαζί με 12 ριμπάουντ και επτά ασίστ, ο Μάιλς Τέρνερ έκανε νταμπλ νταμπλ επίσης (23-10), ο Όμπι Τόπιν είχε 15 από τον πάγκο και ο Άαρον Νέσμιθ άλλους 14.