Σέλτικς: Καταιγιστικός Μπράουν για το άνετο 2-0 κατά των Πέισερς

Matt Stone/ Getty Images/ Ideal Image

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Στο Game 1 έβαλε το μοναδικό του τρίποντο στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα για να το στείλει στην παράταση και να νικήσουν οι Σέλτικς.

Ενδιάμεσα από τα δύο ματς της Βοστόνης δεν άκουσε το όνομα του στους κορυφαίους 15 της σεζόν στο ΝΒΑ.

Κίνητρο; Ο Τζέιλεν Μπράουν πέτυχε 40 πόντους (4/10 τρίποντα) και κυρίως τους 10 σε ένα σερί 20-0 των Σέλτικς στη δεύτερη περίοδο με το οποίο γύρισαν το παιχνίδι και πήραν ένα προβάδισμα που ποτέ δεν αμφισβητήθηκε από τους Πέισερς.

Θα ήταν μάλλον αδύνατο για τους φιλοξενούμενους αφού στην τρίτη περίοδο έχασαν με τραυματισμό τον Ταϊρίς Χαλιμπέρτον και ίσως απουσιάσει κι από το επόμενο παιχνίδι.

Οι Σέλτικς ξέφυγαν με 13 πόντους στο τέλος του τρίτου 12λεπτου και έκαναν εύκολα το 2-0, πηγαίνοντας στην Ιντιανάπολις για να αντιμετωπίσουν μία ομάδα που μετράει σερί 11-0 στο γήπεδο της, συμπεριλαμβανομένων έξι νικών στα playoffs!

Ο Τζέισον Τέιτουμ πρόσθεσε 23 πόντους (1/7τριπ.), άλλους τόσους έβαλε ο Ντέρικ Ουάιτ (4/8τριπ.) και ο Τζρου Χόλιντεϊ μέτρησε 15 και 10 ασίστ.

Οι δύο τελευταίοι συμπεριλήφθηκαν στη δεύτερη καλύτερη αμυντική πεντάδα.

Ο Πασκάλ Σιάκαμ πέτυχε 28 πόντους με 13/17 σουτ (!), αλλά είχε μικρή συνεισφορά από τους υπόλοιπους, από τη συνήθως πλουραλιστική επίθεση των Πέισερς.

Ο Νέμπχαρντ πρόσθεσε 16 πόντους, αλλά όλοι οι υπόλοιποι έμειναν χαμηλά και το μεγάλο πρόβλημα για τον Ρικ Καρλάιλ είναι ο τραυματισμός του Χαλιμπέρτον (10π., 8ασ.).

Έπαιξε μόλις 28 λεπτά και ο τραυματισμός είναι στο ίδιο σημείο που τον υποχρέωσε να χάσει δέκα παιχνίδια τον Ιανουάριο.

Ο Όμπι Τόπιν έβαλε 11 πόντους από τον πάγκο των Πέισερς, αλλά ο Μάιλς Τέρνερ έμεινε στους οκτώ και ο Νέσμιθ στους εννιά.