Σέλτικς, ανατροπή από το -18: Υπέροχος Χόλιντεϊ στέλνει … διακοπές τους Πέισερς!

Nathaniel S. Butler/ Getty Images/ Ideal Image

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Καμία ομάδα δεν έχει επιστρέψει ποτέ από το 0-3 και με αυτήν την ομάδα των Σέλτικς δεν φαίνεται κάτι τέτοιο να είναι πιθανό για τους Πέισερς…

Ο Τζρου Χόλιντεϊ (που έπαιξε με ίωση…) έκανε τη διαφορά στο τελευταίο λεπτό, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του που γύρισε το παιχνίδι από το -18 και έτσι πλησίασε στην επιστροφή της στους τελικούς του ΝΒΑ!

Ο σπουδαίος πόιντ γκαρντ των Σέλτικς έβαλε γκολ φάουλ με 39 δευτερόλεπτα να απομένουν για να δώσει προβάδισμα στους Σέλτικς με 112-111, ακολούθησαν άστοχα σουτ από Νέμπχαρντ και Τέιτουμ και στην αμέσως επόμενη φάση ο Χόλιντεϊ έκλεψε το… πορτοφόλι από τον Νέμπχαρντ για να ολοκληρώσει με δύο βολές το σπουδαίο τελευταίο του λεπτό και να δώσει προβάδισμα 3-0!!!

Το τρίποντο του Νέσμιθ στην εκπνοή δεν έσωσε τη βραδιά για τους Πέισερς…

Παρά την απουσία του Ταϊρίς Χαλιμπέρτον, οι ψυχωμένοι κι αήττητοι ως τα ξημερώματα Πέισερς μέσα στην Ιντιανάπολις, προηγήθηκαν με 18 πόντους διαφορά στα μισά της τρίτης περιόδου και φάνηκε ότι μπορούσαν να μειώσουν τη σειρά σε 1-2.

Αήττητοι όμως είναι κι οι Σέλτικς … εκτός έδρας στην Postaseason. Και το κράτησαν…

Ο Τζέισον Τέιτουμ έκανε ρεκόρ καριέρας στα playoffs με 36 πόντους (5/10 τρίποντα), 10 ριμπάουντ και οκτώ ασίστ, Ο Τζέιλεν Μπράουν πρόσθεσε 24 πόντους κι ο Αλ Χόρφορντ βομβάρδισε αλύπητα το καλάθι των Πέισερς με ρεκόρ επτά εύστοχων τρίποντων (7/12) και 23 πόντους συνολικά.

Οι Σέλτικς κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και με ένα επί μέρους 33-21 στην τελευταία περίοδο χάρη στις clutch ενέργειες του Χόλιντεϊ, πήραν τη νίκη και έφτασαν στο 3-0 το οποίο ποτέ δεν έχει ανατραπεί στην ιστορία του ΝΒΑ.

Ο Χόλιντεϊ πέτυχε 14 πόντους, κατέβασε εννιά ριμπάουντ κι έκλεψε τρεις μπάλες, τη μία που έδωσε και τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Νέμπχαρντ έκανε ρεκόρ καριέρας ελλείψει του Χαλιμπέρτον με 32 πόντους (4/7τριπ.) αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χόλιντεϊ στην τελευταία φάση.

Ο έτερος γκαρντ, Τι Τζέι Μακόνελ πρόσθεσε 23 από τον πάγκο κι ο Πασκάλ Σιάκαμ με τον Μάιλς Τέρνερ πρόσθεσαν από 22 πόντους, αλλά ούτε όλα αυτά έφταναν στους Πέισερς για να μείνουν ζωντανοί στη διεκδίκηση της πρόκρισης.