Λίλαρντ για την παράταση, Λίλαρντ για τη νίκη! (vid)

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Όχι ένα, αλλά δύο κρίσιμα σουτ πήρε ο Ντέμιαν Λίλαρντ και τα πέτυχε αμφότερα! Ο άσος των Μπλέιζερς έβαλε 37 πόντους και το καθοριστικό καλάθι της ομάδας του στη νίκη με 115-113 επί των Νάγκετς στο Ντένβερ, ισοφαρίζοντας μάλιστα με δικό του δίποντο παιχνίδι στέλνοντας το στην παράταση! Ασύλληπτος…

Ο Λίλαρντ κατάφερε να ισοφαρίσει στην κανονική διάρκεια, πρώτα πετυχαίνοντας ένα γκολ-φάουλ με το οποίο μείωσε σε 104-102. Αμέσως έγινε φάουλ στον Ουίλσον Τσάντλερ με 11 δευτερόλεπτα να απομένουν, αλλά ο φόργουορντ των Νάγκετς αστόχησε και στις δύο αποτυγχάνοντας ουσιαστικά να κλειδώσει τη νίκη για την ομάδα του.

Οι Μπλέιζερς πήραν τάιμ άουτ με λίγο παραπάνω από δύο δευτερόλεπτα να απομένουν και με μία έξυπνη κομπίνα, βγήκε “μπακ ντορ” πάσα στον Λίλαρντ που ευστόχησε ολομόναχος.

Στην παράταση ήταν η σειρά του Γκαλινάρι να αστοχήσει σε προσπάθεια του περισσότερο να κερδίσει το φάουλ παρά να σουτάρει και φυσικά η μπάλα πήγε στον Λίλαρντ που δεν είχε πρόβλημα να αποφύγει τον Κένεθ Φαρίντ (κακή επιλογή άμυνας) και να τελειώσει τη φάση με ένα “floater” από τα τρία μέτρα…

Εκτός του Λίλαρντ, ξεχώρισε ο ΜακΚόλουμ με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ από τους “Ευρωπαίους” Νάγκετς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιόκιτς με 23, ο Μουντιέ έβαλε 22 και ο Γκαλινάρι 17 πόντους.