Μάβερικς: Πέρασαν από το Κλίβελαντ, με νέα όργια του Λούκα Ντόντσιτς! (videos)

Αν και δυσκολεύτηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, οι Μάβερικς έφυγαν νικητές από το Κλίβελαντ με σκορ 111-98. Οι…. καταδικασμένοι για φέτος Καβαλίερς (11-42) έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Ντάλας, που όμως είχε υπομονή και… Λούκα Ντόντσιτς και έφτασε σην  6ην φετινή της εκτός έδρας νίκη και 24η συνολικά σε 52 ματς.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο μόλις +3 (55-58), όμως στο δεύτερο καθάρισαν, παρά την καλή εμφάνιση των περσινών φιναλίστ, μέχρι και το 36′.

Όπως είπαμε, ο νεαρός Σλοβένος των νικητών ήταν και πάλι όλα τα λεφτά! Με 35 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ήταν ο αδιαμφισβήτητος MVP των νικητών! Παράλληλα, ο Ντόντσιτς έφτασε τους 1.000 πόντους στο ΝΒΑ και είναι ένας από τους μόλις 7 παίκτες, που το έχουν κάνει πριν τα 20!

Τα 12λεπτα: 31-40, 55-58, 80-86, 98-111