ΜΑΤΣΑΡΑ με νικητές τους Ουόριορς κόντρα στους Χιτ! (video)

Ήταν ένα από αυτά τα παιχνίδια που έλεγες πως οι πρωταθλητές θα “καθαρίσουν” εύκολα. Και όμως!

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι και οι Ουόριορς χρειάστηκε να ιδρώσουν για να πανηγυρίσουν στο φινάλε με τους Κέβιν Ντουράντ (39π, 6ρ), Στεφ Κάρι (25π) και Κλέι Τόμπσον (29π) να βρίσκονται σε εξαιρετική ημέρα.

Τη δική τους “καυτή” τριάδα ωστόσο είχαν και οι Χιτ. Ο Τζος Ρίτσαρντον πραγματοποίησε μία από τις κορυφαίες εμφανίσεις στην καριέρα του με συνολικά 37 πόντους και 8/11 τρίποντα, ενώ οι Ουέιτερς και Ουίνσλοου πρόσθεσαν από 24 και 22 πόντους αντίστοιχα.

Εξέλιξη του αγώνα

Κάπως έτσι το Μαϊάμι έμεινε εντός διεκδίκησης της νίκης μέχρι την τελευταία στιγμή. Για την ακρίβεια, ήταν αυτό που ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο τον αγώνα (26-7) στέλνοντας μήνυμα για όσα θα ακολουθούσαν. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 24-34, ενώ το προβάδισμα δεν άλλαξε χέρια μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου (54-59).

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια, οι Ουόριορς επέστρεψαν αγριεμένοι και πέρασαν για πρώτη φορά μετά από ώρα μπροστά (61-62) δια χειρός ΝτεΜάρκους Κάζινς, πριν ο Ντουράντ πάρει το όπλο του και αρχίσει να “πυροβολεί” από παντού (82-90, 36′).

Το σύνολο του Έρικ Σποέλστρα δεν το έβαλε κάτω και με σωστές επιλογές στην επίθεση μείωσε αρχικά σε 102-107 με τον Ρίτσαρντσον και στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα με κάρφωμα του ίδιου παίκτη (118-115) και 51.5″ για τη λήξη.

Το τελευταίο λεπτό άνηκε εξ’ ολοκλήρου στους γηπεδούχους που βρήκαν τον τρόπο να τρέξουν 5-0 σερί (120-118), είδαν τους Ουέιτερς και Αντεμπάγιο να αστοχούν σε τρίποντο και δίποντο στο φινάλε με αποτέλεσμα να πανηγυρίσουν. Ματσάρα κόντρα στις προσδοκίες!

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι Ουόριορς παραμένουν στην πρώτη θέση της Δύσης με ρεκόρ 40-15, την ώρα που οι Χιτ βρέθηκαν εκτός playoffs με ρεκόρ 25-29 σε ισοβαθμία με τους Πίστονς.