Σέλτικς: “Σκούπισαν” τους Πέισερς και περιμένουν Μπακς και Γιάννη στα ημιτελικά! (videos)

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι αλλά οι Πέισερς, με όπλο την άμυνα, κατάφεραν να προηγηθούν στην ανάπαυλα με μικρή διαφορά (49-47), ενώ οι Σέλτικς δεν είχαν κανέναν παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο του Game 4 στην Ιντιάνα, το ντέρμπι καλά κρατούσε με τους παίκτες του Μπραντ Στίβενς να μην αφήνουν τους Πέισερς να ξεφύγουν στο σκορ και τελικά να προηγούνται στο φινάλε της περιόδου, με 73-72.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα στην εικόνα του αγώνα, με τους Σέλτικς να προηγούνται με 89-83 περίπου 5 λεπτά πριν το τέλος και να δείχνουν πως έχουν ένα μικρό προβάδισμα για την νίκη. Η διαφορά στο τελευταίο δίλεπτο έφτασε στο +10 (97-87) για την Βοστώνη και στο φινάλε, η παρέα του Ίρβινγκ πανηγύρισε την νίκη με 110-106 και την πρόκριση με 4-0 νίκες, στα ημιτελικά της Ανατολής.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Μόρις με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Χέιγουορντ με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Χόρφορντ με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Επίσης πολύ καλός ήταν και ο Τέιτουμ με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά ξεχώρισαν, ο Μπογκντάνοβιτς με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Κόλισον με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Έβανς με 21 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Πλέον, οι Μπόστον Σέλτικς μετά την “σκούπα” κόντρα στην Ιντιάνα, περιμένουν στα ημιτελικά της Ανατολής τον νικητή του ζευγαριού Μπακς-Πίστονς, όπου η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο προηγείται ήδη με 3-0 και είναι μία “ανάσα” από την πρόκριση.