Σπερς: Επική ανατροπή με Ρόκετς και νίκη παρά την 50αρα του Χάρντεν! (Video)

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Ουόκερ ήρθε από τον πάγκο των Σπερς με 19 από τους 28 πόντους (ρεκόρ καριέρας) του στην τέταρτη περίοδο όταν οι Σπερς γύρισαν από το -16 με 34-18 και κάλυψαν επίσης ένα χάντικαπ 10 πόντων αργά στο παιχνίδι, για να καταφέρουν τελικά να επικρατήσουν στη δεύτερη παράταση με 135-133!

Ο Ουόκερ είχε 4/7 τρίποντα και 10/18 σουτ και σαφώς επισκίασε τους 50 του Χάρντεν, ο οποίος είχε… 4/20 τρίποντα αλλά 24/24 βολές σε 49 λεπτά (ρεκόρ σεζόν). Ο “μουσάτος” έκανε δύο καθοριστικά λάθη και επιθετικά φάουλ στη δεύτερη παράταση, στερώντας από την ομάδα του τη νίκη.

Ακόμα χειρότερα σούταρε ο Ράσελ Ουέστμπρουκ που πέτυχε μεν τριπλ νταμπλ με 19 πόντους, 10 ασίστ και 10 ριμπάουντ αλλά είχε 7/30 σουτ! 18/69 σουτ μαζί είχαν, αν είναι δυνατόν πια. Ο Κλιντ Καπέλα αντίθετα μέτρησε 22 πόντους με 9/9 δίποντα και 21 ριμπάουντ.

Οι Ρόκετς προηγήθηκαν ακόμα και με 22 πόντους στο πρώτο μέρος αλλά… δεν.

Ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν πρόσθεσε 23 και εννιά ασίστ για τους Σπερς που πέτυχαν τη δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη τους. Ο Τζέικομπ Ποέλτλ το πάλεψε στα καλάθια με έξι πόντους, 15 ριμπάουντ και πέντε μπλοκ κι ο Μπριν Φορμπς διέπρεψε από μακριά με 5/6 τρίποντα και 25 πόντους συνολικά! Έβγαλε άσους από το μανίκι του ο “Ποπς”.

Ο Φορμπς μάλιστα ισοφάρισε με τρίποντο σε 131-131 κι ο ΝτεΡόζαν είχε 3/4 βολές στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα.