Μπακς: Μπορούν και χωρίς Γιάννη, 16 στη σειρά οι νίκες! (Video)

Τίποτα δεν σταματάει το Μιλγουόκι από το ιστορικό όπως αποδεικνύεται σερί που κρατάνε, μετά την εύκολη εντός έδρας νίκη τους με 127-112 επί των Πέλικανς παρά την απουσία του μεγάλου τους ηγέτη.

Ο Γιάννης έμεινε εκτός αγώνα για να προφυλαχθεί λόγω ενοχλήσεων σε τένοντα κοντά στο δεξί του τετρακέφαλο, χάνοντας έτσι το πρώτο του παιχνίδι για φέτος.

Αυτοί που δεν έχασαν και πάλι ήταν οι Μπακς. Έφτασαν τις 16 νίκες στη σειρά ισοφαρίζοντας το δεύτερο μεγαλύτερο σερί επιτυχιών στην ιστορία του οργανισμού και πλησιάζουν το απόλυτο ρεκόρ που είναι 20!

Το είχαν πετύχει τη σεζόν 1970-71 όταν κατέκτησαν και το πρωτάθλημα του ΝΒΑ. Με ρεκόρ 22-3 κρατάνε σταθερά την πρώτη θέση στο ΝΒΑ, μαζί πάντα με τους Λέικερς.

Ο Έρικ Μπλέντσο πέτυχε 29 πόντους με 5/6 τρίποντα κι ο Κρις Μίντλετον πρόσθεσε 24 για τους Μπακς, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Ερσάν Ιλιασόβα που ξεκίνησε στη θέση του Γιάννη και μέτρησε 18 πόντους με 8/10 σουτ στο ενεργητικό του! Λαγούς από το καπέλο του βγάζει ο κόουτς Μπαντενχόλζερ…

Μπορείς να πεις πως το παιχνίδι κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο και δεν απέχει αυτό από την αλήθεια. Οι Μπακς ξεκίνησαν με 6/8 εύστοχα τρίποντα και πήραν προβάδισμα 28-12, ενώ έφτασαν και στο +23 στην πρώτη περίοδο!

Αργότερα έκαναν ένα 17-0 (!) για να ξεφύγουν με 56-28 στο δεύτερο δεκάλεπτο κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 69-46. Άντε να γυρίσεις μετά από αυτό.

Οι Πέλικανς πάντως έκαναν την προσπάθεια τους κι αυτό πρέπει να τους το αναγνωρίσεις. Κατάφεραν μάλιστα να μειώσουν ως τους 12 πόντους στα μέσα της τέταρτης περιόδου, αλλά ως εκεί, αφού ένα τρίποντο του Μίντλετον τους έκοψε τη φόρα.

Ο Τζέι Τζέι Ρέντικ πέτυχε ρεκόρ σεζόν με 31 πόντους (10/16 σουτ), ενώ 25 και 10 ριμπάουντ σημείωσε ο Μπράντον Ίνγκραμ.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ πρόσθεσε 21 με 4/6 τρίποντα, αλλά τίποτα από όλα αυτά δεν μπόρεσε να αποτρέψει τη δέκατη σερί ήττα των Πέλικανς που έπεσαν στο 6-19 και τίποτα δεν δείχνει να τους κρατάει ζωντανούς για τα πλέι οφ της Δύσης. Ούτε η επικείμενη επιστροφή στα γήπεδα του Ζάιον Ουίλιαμσον. Αλλά ποιος ξέρει…