Πρώτη η Ιταλία, προς… Κροατία η Ελλάδα!

Αποστολή στο Τορίνο, Νίκος Βαρλάς

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο ντέρμπι της Ιταλίας με την Κροατία! Δεν είχε την σούπερ ποιότητα, αλλά ήταν ανταγωνιστικό. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και στο τέλος κέρδισαν δίκαια με 67-60 και ζευγάρωσαν τις νίκες τους, κατακτώντας την πρώτη θέση στο γκρουπ τους.

Κορυφαίος ο Ντανιέλ Χάκετ (12π, 8 ριμπάουντ, σπουδαίες άμυνες) που έπαιξε 35 λεπτά, εξαιρετικός ο Μπελινέλι, με ξεσπάσματα ο Γκαλινάρι. Για την Κροατία ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς ήταν απελπιστικά μόνος του και πήρε κάποιες βοήθειες από τον Ντάριο Σάριτς.

Η Ιταλία παίρνοντας ενέργεια από τον κόσμο της ξεκίνησε πιο φορτσάτη στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-2. Πολύ γρήγορα, όμως, πήρε μπροστά ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς, που σε όλο το πρώτο ημίχρονο έπαιζε σχεδόν… μόνος του επιθετικά για την Κροατία!

Με τον γκαρντ των Μπρούκλιν Νετς να σκοράρει 12 μαζεμένους πόντους, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 15-15 για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 21-23.

Από εκεί και πέρα οι δύο αντίπαλοι ήταν συνέχεια χέρι – χέρι. Ο Ντανιέλ Χάκετ ήταν ο παίκτης που ηγήθηκε για την Ιταλία. Έπαιξε πολύ καλή άμυνα, έβγαλε τρομερή ενέργεια στο παρκέ και πέτυχε 8 πόντους σε αυτό το διάστημα, για να δώσει ξανά προβάδισμα στην ομάδα του με 35-32. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 35-35 και τους δύο μονομάχους να έχουν ανοιχτούς λογαριασμούς για την συνέχεια.

Είναι χαρακτηριστικό πως από τους 35 πόντους της Κροατίας ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς είχε πετύχει τους 19! Χαρακτηριστικό στοιχείο σε αυτό το πρώτο ημίχρονο; Πολύ λίγες ασίστ συνολικά (8 και 6) και επίσης λίγα λάθη!

Κλειστό τρίτο δεκάλεπτο

Το μοτίβο δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο. Κλειστό ματς, δυνατές άμυνες, χαμηλά ποσοστά ευστοχίας και νευρικότητα από αμφότερες τις ομάδες. Αυτό που άλλαξε είναι το επίπεδο της έντασης με την οποία αμύνθηκε η ομάδα του Έτορε Μεσίνα μετά το 25. Με τους Μέλι, Χάκετ και Αραντόρι να “δαγκώνουν” στην άμυνα, η Κροατία έμεινε 4 λεπτά χωρίς καλάθι. Με τρίποντο του κορυφαίου Ντανιέλ Χάκετ, η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 8 πόντους (51-43) και το γήπεδο πήρε φωτιά… Με επί μέρους σκορ 21-12, οι οικοδεσπότες προηγήθηκαν με 54-47 στην αυλαία του τρίτου δεκαλέπτου και μπήκαν στην τελική ευθεία με πλεονέκτημα.

Δεν τα παρατούσε ο Μπόγιαν

Η Ιταλία έφτασε την διαφορά στους 9 πόντους, αλλά η Κροατία δεν τα παράτησε. Ο ηγέτης της Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς έδωσε ξανά το κάτι παραπάνω και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 56-53 στο 33′. Η Ιταλία δεν καθάριζε την υπόθεση και έδινε… ευκαιρίες στην Κροατία. Που δεν είχε, όμως, ούτε δημιουργία, ούτε πλουραλισμό στην επίθεση. Δύο λεπτά πριν το τέλος, η “Σκουάτρα Ατζούρα” ήταν μπροστά με 63-58. Η ιταλία με ένα σερί 5-0, διαμόρφωσε το 66-58, 42” πριν το τέλος και όλα είχαν τελειώσει. Πλέον, οι οικοδεσπότες σκέφτονται τον τελικό και την μεγάλη πρόκληση της πρόκρισης στο Ρίο.