NCAA: Ο τίτλος στο Κάνσας με τη μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία επί του Νορθ Καρολάινα (Video)

Το Κάνσας επικράτησε με 72-69 του Νορθ Καρολάινα ανατρέποντας διαφορά 16 πόντων που είχε φτάσει κάποια στιγμή στο πρώτο ημίχρονο, η μεγαλύτερη διαφορά που έχει γυρίσει στην ιστορία των τελικών της NCAA March Madness!

Ο Ντέιβιντ ΜακΚόρμακ έβαλε μπροστά την ομάδα του με 1:20 να απομένει για τη λήξη και στην επόμενη επίθεση το Νορθ Καρολάινα υπέπεσε σε λάθος. Ο ΜακΚόρμακ έβαλε ακόμα ένα καλάθι – 15 πόντους συνολικά- για το 72-69 και το χρονόμετρο έγραφε 22” για το φινάλε του.

Δεν ήταν και λίγες οι ευκαιρίες για την ισοφάριση. Ο Κέιλεμπ Λοβ κι ο Παφ Τζόνσον αστόχησαν σε διαδοχικά σουτ τριών πόντων. Το Νορθ Καρολάινα είχε ακόμα μία ευκαιρία αφού σε επαναφορά της μπάλας, ο Νταχουάν Χάρις Τζ. πάτησε έξω.
Ο Λοβ πήρε ακόμα ένα σουτ τριών πόντων υπό ασφυκτική πίεση, αλλά αστόχησε ακόμα μία φορά τελειώνοντας το ματς με 1/8 τρίποντα και 5/24 σουτ συνολικά (13π.)!

Αυτός είναι ο τέταρτος τίτλος στην ιστορία του Κάνσας και ο πρώτος από το 2008 με MVP τότε τον γνωστό μας, Μάριο Τσάλμερς.

Σύμφωνα με το NCAA, οι 15 πόντοι του Νορθ Καρολάινα στο ημίχρονο (40-25) ήταν η τέταρτη μεγαλύτερη που έχει γίνει ποτέ σε τελικό πρωταθλήματος.

Ο ΜακΚόρμακ με τον Ουίλσον ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Τζέιχοκς πετυχαίνοντας 15 πόντους ο καθένας, ενώ 14 έβαλε ο Μάρτιν.

Μπέικοτ και Αρ Τζέι Ντέιβις ήταν οι κορυφαίοι σκόρερ των Τάρχιλς επίσης με 15 πόντους έκαστος.

Ο Οτσάι Αγκμπάχι αναδείχτηκε MVP του τουρνουά αν και στον τελικό έμεινε στους 12 πόντους χωρίς να πιάσει τα καλύτερα στάνταρντ απόδοσης του.