Η Μετροπολιτάν του Γουεμπανιάμα απέκλεισε τη Βιλερμπάν! (videos)

Η Μετροπολιτάν του Βίκτορ Γουεμπανιάμα επικράτησε της Βιλερμπάν με 71-69, στο Αστρομπάλ και εξασφάλισε την παρουσία της στους Τελικούς του γαλλικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι καρδιοχτύπησαν καθώς είδαν την ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ να επιστρέφει από το -12 (43-55 στο τρίτο δεκάλεπτο), ωστόσο ξεπέρασαν την βαριά ήττα στο Game 3 και πραγματοποιώντας το 3-1 στην σειρά, απέκλεισαν την κάτοχο του τροπαίου.

Ο Γουεμπανιάμα παρά το κακό του ξεκίνημα (3 πόντοι στο πρώτο ημίχρονο), ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 τάπες.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπάρι Μπράουν με 18 πόντους έχοντας και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Κουλιμπαλί πρόσθεσε 16.

Από πλευράς Βιλερμπάν ο Ομπασοχάν ήταν ο κορυφαίος με 17 πόντους, με τον Ντιό να ακολουθεί έχοντας 15. Ο Γάλλος γκαρντ ωστόσο ήταν και ο μοιραίος καθώς αστόχησε στο τρίποντο που θα μπορούσε να δώσει την νίκη στην ομάδα του.

Η Μετροπολιτάν στους Τελικούς θα αντιμετωπίσει την Μονακό, η οποία ”σκούπισε” την Μπουργκ. Ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί το Σάββατο 10 Ιουνίου στις 21:30, στην έδρα της Μονακό.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 37-39, 54-60, 69-71

H Βιλερμπάν είναι ακόμα εδώ, είπε όχι στην σκούπα από τον Γουεμπανιάμα και την παρέα του (videos)

Μονακό: ”Σκούπισε” την Μπουργκ και πάει για το 1ο της πρωτάθλημα (videos)