Βιλερμπάν: Μεγάλο διπλό κόντρα στην Στρασμπούρ και τώρα… Ολυμπιακός!

Η Βιλερμπάν ήταν εκπληκτική επιθετικά στο πρώτο μέρος του αγώνα, με αποτέλεσμα η Στρασμπούρ παρά και αυτή την δική της παραγωγική επίθεση, να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 54-46.

Στην τρίτη περίοδο, όπως ήταν λογικό ο ρυθμός έπεσε και μάλιστα αισθητά, κάτι που βοήθησε πολύ τους γηπεδούχους να μειώσουν το σκορ αρκετά (70-67) και να κάνουν ντέρμπι το παιχνίδι.

Όλα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, όπου στο 39′ με το σκορ στο 87-87, ο Τρισέ με 1/2 βολές έβαλε μπροστά την Στρασμπούρ, όμως ο Πέιν 21′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος με 2/2 βολές έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Βιλερμπάν με 89-88 και ουσιαστικά έδωσε την νίκη στην ομάδα του, αφού ο Σκραμπ αστόχησε στο τελευταίο σουτ των γηπεδούχων.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Πέιν με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Ζαν-Τσαρλς που “άγγιξε” το double double με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Πλέον η Βιλερμπάν ετοιμάζεται για την πρεμιέρα της στην Ευρωλίγκα, όπου και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό του Ντέιβιντ Μπλατ στην έδρα της (4/10).

Τα δεκάλεπτα: 21-30, 46-4, 67-70, 88-89