2015-11-07T11:05:16+00:00 2015-11-07T14:26:43+00:00.

07/Nov/15 11:05

Ο μεγεθυντικός Φακός εστιάζει το βλέμμα του σε όλα τα γήπεδα της Ευρώπης και κάθε εβδομάδα θα επιλέγει να αναλύει με το μπασκετικό του μάτι κάποιες από τις αναμετρήσεις που έκλεψαν την παράσταση στη κορυφαία διοργάνωση!

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Νίκη “θαύμα” για τη Ρεάλ

Μπορεί μια ομάδα να κερδίσει ένα παιχνίδι όταν σε 20 λεπτά δέχεται 61 πόντους; Η Ρεάλ Μαδρίτης απέδειξε ότι τέτοιου είδους “θαύματα” γίνονται, κάνοντας μια επική ανατροπή στα τελευταία 3 λεπτά, καλύπτοντας μια διαφορά 8 πόντων (88-96). Πήρε τη νίκη με τρίποντο του Τζέισι Κάρολ 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οφείλουμε να βγάλουμε το καπέλο και να δώσουμε όλο το σεβασμό στην εκπληκτική Μπάγερν του Σβέτισλαβ Πέσιτς.

Έκανε ένα εκπληκτικό εικοσάλεπτο (2η και 3η περίοδος) με επιμέρους σκορ 40-61 διαλύοντας ολοκληρωτικά την ομάδα του Πάμπλο Λάσο σε αυτό το διάστημα. Σε αυτό συνετέλεσε και η πολύ κακή άμυνα της Ρεάλ. Με άξονα το πικ εν ρολ παιχνίδι η Μπάγερν σκόραρε σχεδόν σε κάθε κατοχή, στη περιφέρεια με ένα σκριν έβρισκαν ελεύθερα και εύστοχα σουτ, ενώ πήραν και πολύ σκορ από το τρανζίσιον παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στη πρώτη περίοδο με άξονα την εκπληκτική τους επίθεση, τη συνεχή κίνηση και τις καλές επιλογές στο θέμα της δημιουργίας, έχοντας συνολικά 28 τελικές πάσες.

Στη τελευταία περίοδο το παιχνίδι έγινε θρίλερ, με τον Πάμπλο Λάσο να δίνει εντολή για ασφυκτική πίεση στη μπάλα, παγίδες και zone press σε όλο το γήπεδο. Αυτή η τακτική απέδωσε με την Ρεάλ να υποχρεώνει την Μπάγερν σε 3 λάθη στα τελευταία 4 λεπτά, όταν στα υπόλοιπα 36 είχε μόλις 4! Οι φιλοξενούμενοι έχασαν το μυαλό τους, έκαναν κακές και βιαστικές επιλογές στην επίθεση, ενώ και στην άμυνα δεν μπόρεσαν να περιορίσουν την εκρηκτικότητα των αντιπάλων τους και να εξασφαλίσουν κρίσιμα αμυντικά ριμπάουντ. Στη τελευταία επίθεση η ομάδα του Πάμπλο Λάσο άνοιξε υπέροχα το γήπεδο, και μετά από διείσδυση και πάσα στη περιφέρεια, η έξτρα πάσα οδήγησε σε ελεύθερο σουτ, με την άμυνα της Μπάγερν να είναι εκτός ισορροπίας. Το παιχνίδι ήταν η αποθέωση του επιθετικού μπάσκετ.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι στις 7 Μαρτίου του 2013 στο Κάουνας η Ρέαλ είχε δεχτεί 104 πόντους στη νίκη τότε επί της Ζαλγκίρις με 104-105, ενώ για να βρούμε ανάλογη επίδοση στην έδρα της πρέπει να γυρίσουμε στις 13 Μαρτίου του 2008 και την ήττα από τη Μακάμπι με 100-103. Στα 2 αυτά παιχνίδια είχαμε παράταση, οπότε στα 40 λεπτά είναι η χειρότερη αμυντική επίδοση των Πρωταθλητών Ευρώπης τουλάχιστον τη τελευταία δεκαετία σε φάσεις ομίλων. Η Ρεάλ είχε δεχτεί 100 πόντους στον τελικό του 2013 στο Λονδίνο, από τον Ολυμπιακό.

Άλμα πρόκρισης

Σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για την υπόθεση πρόκριση, η Μπάμπεργκ πέτυχε μια πολύ μεγάλη νίκη απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 77-66. Αν μπορούμε να βγάλουμε ένα συνολικό συμπέρασμα, αυτό είναι ότι κέρδισε το καλύτερο και πιο δουλεμένο σύνολο. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι για μια ακόμα φορά παρουσιάστηκε πολύ δουλεμένη, με συνεχή κίνηση, πολλά σκριν πάνω αλλά και μακριά από τη μπάλα και καλές αποστάσεις στην επίθεση. Η Γερμανική ομάδα σκόραρε 42 πόντους στο ημίχρονο, χτύπησε όλες τις αδυναμίες στην άμυνα αλλαγών της Μακάμπι, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο και διάβαζε πολύ σωστά σε κάθε επίθεση.

Η Μακάμπι περιορίστηκε σε πιο ατομικό παιχνίδι, με σκριν πάνω στη μπάλα κατά βάση και εκμεταλλεύτηκε το ταλέντο κάποιων παιχτών της, με τον Ντέβιν Σμιθ να σκοράρει από τη περιφέρεια, σε σουτ πάνω σε άμυνα. Ο Αμερικανός τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους και 5/8 τρίποντα. Το μοναδικό κομμάτι του παιχνιδιού που η Μακάμπι κυριάρχησε ήταν το 3ο δεκάλεπτο, που με βάση την άμυνα, έκοψε τον ρυθμό των αντιπάλων της, σκοράροντας με ρυθμό και στην άλλη άκρη του παρκέ. Το επιμέρους σκορ του 3ου δεκαλέπτου ήταν 22-9 για την ομάδα του Γκάι Γκούντες. Η 4η περίοδος όμως ήταν μια ξεχωριστή ιστορία.

Ο Αντρέα Τρινκέρι παρέταξε ένα πιο ευέλικτο σχήμα με τους Ντάνιελ Τέις και Νικολό Μέλι να καλύπτουν τις θέσεις των ψηλών, με τον Ιταλό να έχει ρόλο ποιντ φόργουορντ με αρμοδιότητα να απειλεί από τη περιφέρεια αλλά και να δημιουργεί. Το σχέδιο αυτό πέτυχε απόλυτα, με τον εκπληκτικό Ιταλό να δίνει 6 τελικές πάσες στα τελευταία 10 λεπτά, τελειώνοντας το παιχνίδι με 10 ασσίστ που φυσικά είναι και ατομικό του ρεκόρ στην Ευρωλίγκα. Ατομικό ρεκόρ πόντων έκανε και ο Ντάνιελ Τείς που σκόραρε σχεδόν το σύνολο πόντων του στο 4ο δεκάλεπτο, τελειώνοντας το παιχνίδι με 16. Η Γερμανική ομάδα έτρεξε ένα σερί 16-2, η Μακάμπι ήταν εντελώς εκτός επιθετικού ρυθμού, με πολλές ατομικές προσπάθειες, τραβηγμένα σουτ και ελάχιστους αυτοματισμούς και το τελικό αποτέλεσμα στο τέλος ήταν δίκαιο βάσει της εικόνας των 2 ομάδων.

Ένας μάγος στα εγκαίνια!

Στο παιχνίδι που εγκαινίασε την νέα Volkswagen Arena της Κωνσταντινούπολης έλαμψε για μια ακόμα φορά το ταλέντο του μαγικού Μίλος Τεόντοσιτς που ήταν ο κύριος λόγος της επικράτησης της ομάδας του απέναντι στην Ντόγκους Νταρουσάφακα. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έπαιξε όσο χρειάστηκε για να πάρει τη νίκη και κυριάρχησε στα πρώτα 30 λεπτά. Η απόδοση της δεν έθελξε, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη από το 1ο δεκάλεπτο να κάνει αρκετά λάθη.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η Ρωσική ομάδα έκανε 9 λάθη στα πρώτα 10 λεπτά και 12 μέχρι το ημίχρονο. Παρόλα αυτά έχοντας για μια ακόμα φορά τον Τεόντοσιτς σε εκπληκτική μέρα κρατούσε το προβάδισμα, βάζοντας τη μπάλα αυτή τη φορά και μέσα στο ζωγραφιστό με εκπληκτικές πάσες που είχαν αποδέκτες τους Κάιλ Χάινς και Βιάτσεσλαβ Κραβτσόφ. Στο 3ο δεκάλεπτο που ήταν και το καλύτερο για τη Ρωσική ομάδα, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έπαιξε εκπληκτική άμυνα, Τέοντοσιτς και Νάντο Ντε Κολό σκόραραν με σταθερότητα από τη περιφέρεια και η διαφορά άγγιξε ακόμα και τους 20 πόντους.

Το δίδυμο Τεόντοσιτς και Ντε Κολό είχαν συνολικά 41 από τους 80 πόντους της ΤΣΣΚΑ με 15/24 σουτ, ενώ ο Σέρβος γκαρντ τελείωσε το παιχνίδι με 9 τελικές πάσες. Ένα σημείο που ίσως προβληματίσει το τεχνικό επιτελείο της ΤΣΣΚΑ είναι τα πολλά λάθη, 17 στο σύνολο, όσες και οι τελικές πάσες που είναι η χειρότερη φετινή επίδοση στην αναλογία ασσίστ/λαθών. Η Νταρουσάφακα παρουσίασε καλύτερη εικόνα σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια, αλλά χρειάζεται ξεκάθαρα τη παρουσία ενός δημιουργικού γκαρντ. Πιθανώς ο Σκότι Γουίλμπεκιν θα δώσει σημαντική βοήθεια σε αυτό το κομμάτι.

Ο χαρακτήρας της Λαμποράλ Κούτσα

Το μπασκετικό κοινό της Βιτόρια είναι σίγουρα πολύ τυχερό καθώς μετά το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό πριν 2 εβδομάδες, παρακολούθησαν ένα ακόμα θρίλερ με την Λαμποράλ Κούτσα να κερδίζει και πάλι στη παράταση την Εφές Αναντολού με 92-90. Ένα παιχνίδι γεμάτο παράδοξα που κάνουν τη νίκη της ομάδας του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ακόμα πιο σημαντική. Αρκεί μόνο να αναφέρουμε ότι οι γηπεδούχοι στο 1ο ημίχρονο είχαν σκοράρει μόλις 28 πόντους και είχαν το απογοητευτικό 1/15 τρίποντα. Ακόμα και αν στο τέλος σκόραραν 92 πόντους είχαν μόλις 6/25 τρίποντα και 24%. Παρόλα αυτά κυρίως λόγω της άμυνας, η Ισπανική ομάδα παρακολουθούσε από κοντά στο σκορ με την Εφές να καταφέρνει να προηγηθεί με το μάξιμουμ των 11 πόντων (40-51).

Η ατομική άμυνα των γηπεδούχων ήταν εξαιρετική, αλλά παρουσίαζε ένα πρόβλημα που παραλίγο να τους κοστίσει. Στο αμυντικό κομμάτι του πικ εν ρολ η Λαμποράλ Κούτσα δεν μπορούσε να σταματήσει την δράση των γκαρντ της ομάδας του Ντούσαν Ίβκοβιτς. Τόμας Ερτέλ και Τζέισον Γκρείντζερ σκόραραν με οποιοδήποτε τρόπο, είτε με διείσδυση μετά το σκριν, είτε με ενδιάμεσα αλλά και μακρινά σουτ πάνω στην αλλαγή της άμυνας μετά το πικ. Οι 2 τους σκόραραν συνολικά 42 πόντους ενώ είχαν και 9 τελικές πάσες. Ένα ακόμα παράδοξο είναι ότι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, έχοντας τον Γιάννη Μπουρούση ουσιαστικά εκτός παιχνιδιού για τα πρώτα 30 λεπτά.

Ο Έλληνας σέντερ σκόραρε το πρώτο καλάθι μετά από 29 λεπτά αγώνα. Παρόλα αυτά τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 μπλοκ παίζοντας εκπληκτικά στα τελευταία 15 λεπτά. Στη παράταση ο Ντούσαν Ίβκοβιτς πήρε την απόφαση να παίξει με τον Σάριτς στη θέση “5” και τον Μπράουν στο “4”. Αυτό τελικά μάλλον κόστισε με τους γηπεδούχους να σκοράρουν και τα 4 καλάθια τους στο έξτρα πεντάλεπτο μέσα από το ζωγραφιστό. Σημαντική βοήθεια πρόσφεραν στην Λαμποράλ Κούτσα με την άμυνα τους και οι Άνταμ Χάνγκα, Γιάκα Μπλάζιτς, με τον Ούγγρο να έχει και 4 εντυπωσιακά μπλοκ που στη ροή του αγώνα αποδείχτηκαν πολύ σημαντικά.

“Τράκαρε σε τοίχο”

Παιχνίδι με 2 πρόσωπα είδαμε στο Κράσνονταρ με την Λοκομοτίβ Κουμπάν να καταφέρνει να διατηρεί το αήττητο της μετά από ένα κάκιστο ξεκίνημα στα πρώτα 20 λεπτά απέναντι στην Πίναρ Καρσίγιακα. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνάντησε μεγάλες δυσκολίες στη ζώνη που έστησε ο Ουφούκ Σαρίτσα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν ότι η μπάλα κολλούσε πολύ, δεν κυκλοφορούσε, και οι παίχτες της Ρωσικής ομάδας δεν είχαν ούτε υπομονή ούτε σωστές επιλογές στο επιθετικό κομμάτι. Η Καρσίγιακα χτύπαγε συνεχώς σε παιχνίδι πικ εν ρολ με τον Τζο Ράγκλαντ να κάνει ένα πολύ ώριμο πρώτο ημίχρονο. Με 11 πόντους σε 5 μόλις σουτ και καλές πάσες μέσα στο ζωγραφιστό που είχαν αποδέκτη κατά κύριο λόγο τον Κόλτον Άιβερσον, αλλά και τον Κερέμ Γκονλούμ. Με το πέρασμα του χρόνου ήταν λογικό η Λοκομοτίβ Κουμπάν να αρχίσει να κυκλοφορεί καλύτερα τη μπάλα απέναντι στη ζώνη, πράγμα που έγινε στο 2ο ημίχρονο με τη Ρωσική ομάδα να απλώνεται περισσότερο στην επίθεση, να σκρινάρει πιο πολύ είτε πάνω στη μπάλα, είτε μακριά από αυτή και με αρκετές διεισδύσεις και καλές πάσες προς τα έξω άνοιξε την άμυνα και σκόραρε με μεγαλύτερη ευκολία.

Αυτό που δεν περιμέναμε στο δεύτερο ημίχρονο ήταν την ολοκληρωτική καθίζηση της Τουρκικής ομάδας η οποία έχασε κυριολεκτικά το καλάθι από τον ορίζοντα. Σε αυτό βέβαια συνετέλεσε και η βελτίωση της άμυνας της Λοκομοτίβ Κουμπάν με άξονα κατά κύριο λόγο τους Ντόνται Ντρέιπερ και Μάλκολμ Ντιλέινι. Έκλεισαν τους διαδρόμους προς το καλάθι, σχεδόν εξαφάνισαν το πικ εν ρολ και ανάγκασαν την ομάδα του Σαρίτσα σε κακές εκτελέσεις και πολλά λάθη. Χαρακτηριστικά στο δεύτερο ημίχρονο η Καρσίγιακα σούταρε μόλις με 8/29 σουτ και είχε 11 λάθη.

Στο πρώτο ημίχρονο τα αντίστοιχα νούμερα ήταν 11/28 σουτ με μόλις 6 λάθη με πολύ καλύτερο έλεγχο του ρυθμού. Το χειρότερο για την Πίναρ Καρσίγιακα είναι ότι υστέρησαν απελπιστικά 3 παίκτες που σκόραραν το 40% των πόντων στα τρία πρώτα παιχνίδια της. Κένι Γκάμπριελ, Τζος Κάρτερ και Χουάν Παλάσιος είχαν μέσο όρο 31 από τους 70 πόντους μετά από τρία παιχνίδια και στο Κράσνονταρ είχαν μόλις 5 στο σύνολο με 2/18 σουτ και 4 λάθη. Νούμερα που ουσιαστικά απαγόρεψαν κάθε σκέψη για νίκη για τη Τουρκική ομάδα.