spanoulis de colo olympiacos cska

ΤΣΣΚΑ ΜόσχαςΟλυμπιακός 68-70
Ημερομηνία: 15 Μαίου 2015
Φάση: Ημιτελικός (Φάιναλ φορ Μαδρίτης)

Μια του κλέφτη, δύο του κλέφτη, τρεις και η… κακή του μέρα λέει ο λαός. Βέβαια στην περίπτωση των ραντεβού Ολυμπιακού και ΤΣΣΚΑ σε Φάιναλ Φορ κάτι τέτοιο δεν ισχύει, διότι και τις τρεις φορές ο… κλέφτης την γλίτωσε. Στον ημιτελικό της 15ης Μαΐου 2015 στο “Barclayscard center” της Μαδρίτης οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες για τρίτη φορά τα τελευταία τέσσερα χρόνια σε αγώνα Φάιναλ Φορ. Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν γενικά ισορροπημένο.

Η ΤΣΣΚΑ προσπαθούσε να ξεφύγει στο σκορ, αλλά ο Ολυμπιακός έβρισκε τις λύσεις να μείνει κοντά στο σκορ. Στο δεύτερο μισό οι Ρώσοι… αγρίεψαν και τρία λεπτά πριν τη λήξη βρέθηκαν μπροστά με +9 (63-54). Τότε εμφανίστηκε ο άφαντος (0/11 σουτ μέχρι εκείνη την στιγμή) Σπανούλης, ο οποίος με καλάθια-μαχαιριές γύρισε το παιχνίδι. Μάλιστα το τελευταίο του τρίποντο στον αγώνα μπροστά στον Ντε Κολό έκρινε ουσιαστικά τον νικητή.

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 18, Τεόντοσιτς 8, Νίκολς, Τζάκσον 9, Μαρκοϊσβίλι, Ουίμς 9, Βοροντσέβιτς 5, Κάουν 11, Κριάπα 2, Χάινς 1, Κιριλένκο 5.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 5, Χάντερ 2, Ντάνστον 5, Σπανούλης 13, Παπαπέτρου 9, Σλούκας 10, Πρίντεζης 14, Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 5, Λαφαγέτ 3, Ντάρντεν, Λοτζέσκι 2.