VTB: Άνετο διπλό για Ούνικς Καζάν και Πρίφτη με MVP Θίοντορ!

Η Ούνικς Καζάν του Έλληνα προπονητή που κάνει εξαιρετική δουλειά, απέδωσε εξαιρετικό μπάσκετ κατά διαστήματα απέναντι στην Νίζνι Νόβγκοροντ και πανηγύρισε ένα μεγάλο και άνετο διπλό με 95-83.

Πλέον η Ούνικς έχει ρεκόρ 12-6 και παραμένει στην πρώτη τετράδα της κατάταξης, ενώ η Νίζνι έπεσε στο 7-11 και παλεύει για την είσοδο της στα playoffs.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο άλλοτε παίκτης της ΑΕΚ Τζόρνταν Θίοντορ με 21 πόντους (7/11 σουτ), 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα και ο ΜακΚόλουμ με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Από την πλευρά της Νίζνι ξεχώρισε ο πρώην παίκτης της Λάρισας και του Προμηθέα Τέρελ Παρκς με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ.

Η νίκη της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο όπου μπήκε προηγούμενη με 47-39 και με συνολικό επιμέρους σκορ 33-24 σε 10′ λεπτά “καθάρισε” το ματς αφού το προβάδισμα της έφτασε το +17 (80-63)!

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 39-47, 63-80, 83-95.