Τρίτη σερί ήττα για την Χίμκι του Μπαρτζώκα, “θύτης” η Ζενίτ!

Η μοναδική σοβαρή απειλή για την άμυνα των νικητών ήταν ο Αλεξέι Σβεντ που πέτυχε 51,5% (34/66) πόντους της ομάδας του, όμως αυτό δεν έφτανε και σε συνάρτηση με την “αφλογιστία” από την περιφέρεια (26% στα τρίποντα), το σύνολο του Μπαρτζώκα γνώρισε την ήττα.

Από την μεριά της Ζενίτ, οι Γκόρντον (10 π., 8 ριμπ.), Καράσεφ (12 π., 6 ασίστ) και Κούριτς (17 π.) ώθησαν την ομάδα τους στο επιθυμητό αποτέλεσμα, το οποίο την έφερε σε 5-1 ρεκόρ, αφήνοντας την παρέα του Σβέντ πίσω με 4-2.

Η Χίμκι ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε 17-11, όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του ματς με ένα εντυπωσιακό 23-2 σερί σε διάστημα σχεδόν δέκα λεπτών, για να προηγηθούν 34-19. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πίσω με 41-32, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο “κύλησε” με την Ζενίτ να διατηρεί μια διαφορά κοντά στους δέκα πόντους. Οι γηπεδούχοι μείωσαν μέχρι τους τέσσερις (66-62) στα μέσα της τέταρτης περιόδου, όμως η “αντεπίθεση” τους δεν είχε συνέχεια με αποτέλεσμα να ηττηθούν από την καλύτερη και ψύχραιμη Ζενίτ.