Παρτιζάν: Την πάτησε στην Ποντγκόριτσα και… αναβολή στους τελικούς της Αδριατικής

Η Μπουντούτσνοστ βάζει ζόρια στην Παρτιζάν στους ημιτελικούς της Αδριατικής λίγκας οι οποίοι κρίνονται στις δύο νίκες. Η πρωταθλήτρια του Μαυροβουνίου έκαμψε την αντίσταση των “ασπρόμαυρων” του Βελιγραδίου σε ματς θρίλερ στην Ποντγκόριτσα (74-73) και έστειλε τη σειρά σε τρίτο ματς για να διευκρινιστεί ποιος θα κάνει παρέα στον Ερυθρό Αστέρα στους τελικούς.

Την Παρασκευή (10/5) θα ξεκαθαρίσει ποια εκ των Μπουντούτσνοστ και Παρτιζάν θα επικυρώσει το εισιτήριο καθώς η αρμάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε πάρει κεφάλι στη σειρά (78-67 στο Game 1). Εκεί βρίσκεται ήδη το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου που έβγαλε τις «σκούπες» απέναντι στην Μέγκα Μπάσκετ (2-0).

Η Μπουντούτσνοστ, αντίπαλος του Άρη στο EuroCup, προστάτευσε την έδρα της παίρνοντας τα ηνία στο δεύτερο ημίχρονο.

Το ματς ήταν κλειστό καθόλη τη διάρκειά (36-40 στην ανάπαυλα) με τους Μαυροβούνιους να μπαίνουν σε θέση οδηγού στην τρίτη περίοδο. Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου μάλιστα έφτασαν στο +9 (68-59), αποκτώντας “μαξιλαράκι ασφαλείας”.

Η Παρτιζάν παρόλα αυτά δεν τα παράτησε, μείωσε τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της (74-73) και είχε τον τελευταίο λόγο να “κλέψει” το ματς μετά τις χαμένες βολές του Καμένιας. Ο Αβράμοβιτς παρόλα αυτά αστόχησε και ο θριαμβευτής της σειράς θα διευκρινιστεί σε Game 3.

Ο άστοχος και άφαντος για τρεις περιόδους πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Γιόγκι Φερέλ, έβαλε 7 από τους 13 πόντους του στην τελευταία περίοδο και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

Οι 17 πόντοι του Κέβιν Πάντερ δεν ήταν αρκετή για την Παρτιζάν.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-40, 62-57, 74-73