Μπούντουτσνοστ: “Λύγισε” τον Ερυθρό Αστέρα και έμεινε ζωντανή στους τελικούς! (video)

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα του, με τους “ερυθρόλευκους” χάρη στην λίγο καλύτερη επιθετική τους λειτουργία, να πηγαίνουν προηγούμενοι στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με 38-35.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, το ντέρμπι καλά κρατούσε με την Μπούντουτσνοστ να μην αφήνει τους παίκτες του Μίλαν Τόμιτς να πάρουν άνετο προβάδισμα και να μειώνει στο τέλος της τρίτης περιόδου σε 58-57.

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και ο Ερυθρός Αστέρας είχε ένα μικρό προβάδισμα με 66-64 (στο 35′). 3 λεπτά πριν το τέλος, το σκορ ήταν ισόπαλο στο 70-70, όμως η Μπούντουτσνοστ με επιμέρους σκορ 9-2 προηγήθηκε με 79-72 (στο 39′) και στο φινάλε κέρδισε με 84-80.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Νόρις Κόουλ με 30 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ και ο Τζάκσον με 23 πόντους (4/5 τρίποντα), 2 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Από την άλλη πλευρά ξεχώρισε, ο Μπάρον με 24 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Φαγέ με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 35-38, 57-58, 84-80

Πλέον η Μπούντουτσνοστ ισοφάρισε σε 2-2 νίκες και… ελπίζει στην “μάχη” του τίτλου στέλνοντας την σειρά σε πέμπτο παιχνίδι, όπου και ο νικητής θα κατακτήσει την Αδριατική Λίγκα και ένα εισιτήριο στην Ευρωλίγκα.

Photo Credit: ABA League twitter