Η Σαραγόσα υποχρέωσε σε δεύτερη ήττα τους Κατσικάρη – Μπουρούση (video)

Ξεκίνησε η δράση της 4ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου της ACB στην Βαλένθια με την “ελληνική” Γκραν Κανάρια των Φώτη Κατσικάρη και Γιάννη Μπουρούση να γνωρίζει την ήττα με 85-76 από την Σαραγόσα, που έκανε επιτέλους σεφτέ, αν και στην τρίτη θέση (17-6) πριν από την αναστολή της δράσης.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Μπρουσίνο με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Πραντίγια με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους προσπάθησαν ο Οκόγιε με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μπουργιανάτζε με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Κοστέγιο με 8 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 μπλοκ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο Γιάννης Μπουρούσης αγωνίστηκε για 15 λεπτά και είχε 10 πόντους με 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ και συνέχισε τις θετικές εμφανίσεις του.

Το παιχνίδι και η νίκη της Σαραγόσα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο όπου παίζοντας καταπληκτική άμυνα “έπνιξαν” την ομάδα του Φώτση Κατσικάρη η οποία σκόραρε μόλις 27 πόντους σε 20 λεπτά και γνώρισε δίκαια την ήττα με 85-76.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 45-49, 71-66, 85-76
Σαραγόσα: Πραντίγια 14, Μπρουσίνο 20, Αλοσέν 4, Μπένζινγκ 8, Ένις 12, Μπαρέιρο 5, Ετσεγκούρεν, Σαν Μιγκέλ 6, Κρέϊσι 8, Ουρντιέν, Χλίνασον 8, Γκαρσία.
Γκραν Κανάρια: Οκόγιε 17, Κουκ 3, Σούρνα 4, Κοστέγιο 8, Χάρπερ 13, Λεκόντ, Μπουρούσης 10, Σαντάνα, Παουλί 6, Ραμπασέδα 1, Μπουργιανάτζε 14, Μπεϊράν.