Μπαρτσελόνα: Επέστρεψε φουριόζος ο Χίγκινς και εύκολη νίκη

Το ”3 στα 3” έκανε η Μπαρτσελόνα στην ACB. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στη Μπιλμπάο (0-3) με 82-64, στην επιστροφή του Κόρι Χίγκινς στη δράση.

Το ματς ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο (39-33), όλα όμως τελείωσαν στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στη τρίτη περίοδο, με τη διαφορά να φτάνει τους 15 πόντους (65-50) και να ξεφεύγει στη τελευταία.

Έξαλλος ο Γιασικεβίτσιους: “Αυτή είναι η περσινή Μπάρτσα, όχι η φετινή” (video)

Ο Χίγκινς ήταν εξαιρετικός με 12 πόντους, με τον Άνταμ Χάνγκα να φτάνει τους 13 με 5 ριμπάουντ. Στους 9 πόντους, τις 7 ασίστ και τα 4 ριμπάουντ σταμάτησε ο Τομά Ερτέλ, με τον Νικ Καλάθη να μετράει 7 πόντους και 6 ασίστ σε 20′.

Στα… περίεργα του ματς, οι 0 πόντοι (0/1 δίποντα, 0/1 τρίποντα) του Νίκολα Μίροτιτς, την ώρα που όλοι οι παίκτες σκόραραν!

Για τη Μπιλμπάο, προσπάθησε o Τζέιλον Μπράουν με 15 πόντους και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-33, 65-50, 82-64

Μπαρτσελόνα: Αμπρίνες 9, Πουστόβι 7, Χίγκινς 12, Καλάθης 7, Μίροτιτς, Χάνγκα 13, Μπάντιο 2, Ντέιβις 6, Μπολμάρο 5, Οριόλα 6, Σμιτς 6, Ερτέλ 9

Μπιλμπάο: Τζόουνς 5, Μπράουν 15, Ρουσέλ 9, Ζικόβσκι 8, Μπάλβιν 6, Κουλμπόκα, Ρέγιες 3, Ντος Άνιος, Μόζες 8, Χάκανσον 8, Σέρον 2, Ρίγκο

Μεγάλο ντέρμπι στην Ανδόρα

Στο άλλο ματς που έγινε την ίδια ώρα, η Μάλαγα (1-2) πήρε μία τεράστια νίκη στην έδρα της Ανδόρα (1-2) με 78-81, σε ένα παιχνίδι, που… κράτησε αρκετά, λόγω των πολλών εναλλαγών του σκορ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και εύστοχοι στις κρίσιμες κατοχές, με το τρίποντο του Κλέβιν Χάνα στο -7” να κάνει το 78-80, χωρίς όμως να κοστίσει στην Ουνικάχα. ”Κλειδί” το 14-27 της τελευταίας περιόδου.

Κορυφαίος των νικητών ο Ντάριο Μπριζουέλα με 20 πόντους, με τον Φράνσις Αλόνσο να προσθέτει 18. Για την Ανδόρα προσπάθησαν οι Χάνα με 19 και Χαουκούρ Πάλσον με 13 και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 36-38, 64-54, 78-81