Copa del Rey: Η Μάλαγα του σπουδαίου Πέρι αποκαθήλωσε την Μπαρτσελόνα!

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους απογοήτευσε για ακόμα μία φορά και ηττήθηκε στην παράταση με 89-87 από τη Μάλαγα και αποκαθηλώθηκε, αφού μετά από μία διετία παρέδωσε το στέμμα της Κυπελλούχου Ισπανίας σε άλλη ομάδα.

Στον ημιτελικό του Σαββάτου (18/2) περιμένει ήδη η Ρεάλ μετά τη δραματική νίκη της κόντρα στην Βαλένθια νωρίτερα.

Οι Ανδαλουσιάνοι από το -12 μείωσαν σε 67-65 το 37ο λεπτό και σε 72-71 στο 39′ και έκαναν “θρίλερ” τον ημιτελικό, ενώ ο Οσετκόφσκι στα 54” ισοφάρισε με τρίποντο σε 74-74. Ο Χίγκινς αστόχησε στο σουτ της νίκης στα 5” και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί η Μάλαγα προηγήθηκε με 85-81 περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος, αλλά οι Καταλανοί με 3/4 βολές από Βέσελι και Λαπροβίτολα μείωσαν σε 85-84 (στο 44′) και ο Λαπροβίτολα στα 34” ισοφάρισε σε 87-87! Στα 9” ο Πέρι έκανε το 89-87 και ο Λαπροβίτολα στα 0,8” με 0/2 βολές δεν “έσωσε” την ομάδα του.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Πέρι με 22 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ο Μπριθουέλα με 27 πόντους και ο Ουίλ Τόμας με 5 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά της Μπάρτσα προσπάθησαν ο Μίροτιτς με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο μοιραίος Λαπροβίτολα είχε 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 41-34, 55-50, 76-76, 87-89