Copa del Rey: Η Μάλαγα του σπουδαίου Πέρι αποκαθήλωσε την Μπαρτσελόνα!

2023-02-16T23:47:40+00:00 2023-02-17T01:25:48+00:00.

16/Feb/23 23:47

Η Μάλαγα των Πέρι και Μπριθουέλα επιβλήθηκε με 89-87 της Μπαρτσελόνα στην παράταση με 89-87 και την απέκλεισε από τους “4” του Copa Del Rey που διεξάγεται στη Μπανταλόνα. Πλέον το τρόπαιο αναζητά νέο κάτοχο μετά από δύο χρόνια, με την Ουνικάχα να αντιμετωπίζει την Ρεάλ στον πρώτο ημιτελικό!

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους απογοήτευσε για ακόμα μία φορά και ηττήθηκε στην παράταση με 89-87 από τη Μάλαγα και αποκαθηλώθηκε, αφού μετά από μία διετία παρέδωσε το στέμμα της Κυπελλούχου Ισπανίας σε άλλη ομάδα.

Στον ημιτελικό του Σαββάτου (18/2) περιμένει ήδη η Ρεάλ μετά τη δραματική νίκη της κόντρα στην Βαλένθια νωρίτερα.

Οι Ανδαλουσιάνοι από το -12 μείωσαν σε 67-65 το 37ο λεπτό και σε 72-71 στο 39′ και έκαναν “θρίλερ” τον ημιτελικό, ενώ ο Οσετκόφσκι στα 54” ισοφάρισε με τρίποντο σε 74-74. Ο Χίγκινς αστόχησε στο σουτ της νίκης στα 5” και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί η Μάλαγα προηγήθηκε με 85-81 περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος, αλλά οι Καταλανοί με 3/4 βολές από Βέσελι και Λαπροβίτολα μείωσαν σε 85-84 (στο 44′) και ο Λαπροβίτολα στα 34” ισοφάρισε σε 87-87! Στα 9” ο Πέρι έκανε το 89-87 και ο Λαπροβίτολα στα 0,8” με 0/2 βολές δεν “έσωσε” την ομάδα του.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Πέρι με 22 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ο Μπριθουέλα με 27 πόντους και ο Ουίλ Τόμας με 5 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά της Μπάρτσα προσπάθησαν ο Μίροτιτς με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο μοιραίος Λαπροβίτολα είχε 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 41-34, 55-50, 76-76, 87-89