ACB: Με…Εντιαγιέ η Ρεάλ έμεινε κορυφή – Διπλό 8άδας για τη Βαλένθια στην επιστροφή Χέρμανσον (Video)

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Χάρη σε αυτή τη νίκη η Ρεάλ έμεινε στην κορυφή της ACB με ρεκόρ 19-3, ασχέτως των αποτελεσμάτων της Μπαρτσελόνα και της Μπασκόνια.

Η Ρεάλ βρέθηκε πίσω στο σκορ στην πρώτη περίοδο με 15-11 (15-9 νωρίτερα), αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα ανέβασε ταχύτητα και… εξαφανίστηκε, απέναντι στην Μπιλμπάο του Γιώργου Τσαλμπούρη (7π.) που δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική.

Ο Εντιαγιέ έβαλε 10 πόντους στο πρώτο ημίχρονο όσους κι ο Κοζέρ και η Ρεάλ ξέφυγε στο 20′ με 38-28, χωρίς να αντιμετωπίσει καμία πίεση στη συνέχεια. Τέλειωσε το ματς με 14 και ήταν δεύτερος σκόρερ της Ρεάλ μαζί με τον Αμπάλδε, ενώ ο Γάλλος γκαρντ ξεχώρισε με 16.

Δεν αγωνίστηκαν ο Έντι Ταβάρες κι ο Γκερσόν Γιαμπουσέλι, ούτε βέβαια ο τραυματίας Γιουλ.

Κάιζερ και Ρέγιες έβαλαν από 10 πόντους για την 11η στη βαθμολογία Μπιλμπάο, που παλεύει να μπει στα play offs.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-15, 38-28, 64-41, 86-65

Η Βαλένθια πέρασε από την Χιρόνα και βλέπει play offs

Στη Χιρόνα, η Βαλένθια πήρε μεγάλο διπλό με 79-75 επί της ομάδας του Μαρκ Γκασόλ, στην επιστροφή του Μάρτιν Χέρμανσον στο ροτέισον της ομάδας έπειτα από εννιά μήνες και δέκα μέρες!

Βαλένθια: Ο Μουμπρού “έκοψε” τον Πρέπελιτς για ένα αγώνα, έπεται συνέχεια;

Για τη Βαλένθια ήταν μία καθοριστική για την οκτάδα και τα play offs, ούσα προσώρας στην 8η θέση, ενώ η Χιρόνα έμεινε τέσσερις νίκες πιο πίσω.

Η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο παίρνοντας διαφορά 14 πόντων, αλλά η Χιρόνα επέστρεψε στην τρίτη περίοδο με επί μέρους σκορ 20-9!

Η… τάξη επανήλθε στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Λόπεζ-Αροστέγκι να υψώνει ανάστημα και την άμυνα της Βαλένθια να καθηλώνει τους γηπεδούχους στο κρίσιμο σημείο του αγώνα, στα πρώτα λεπτά της περιόδου.

Η Βαλένθια πήρε διαφορά δέκα πόντων αλλά στο τελευταίο λεπτό η Χιρόνα μείωσε στους τέσσερις, διεκδικώντας τη νίκη χωρίς όμως να καταφέρει κάτι παραπάνω αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν εύστοχοι στις βολές.

Ο Λόπεζ-Αροστέγκι με 16, ο Βίκτορ Κλαβέρ με 14 και ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς με 11 ήταν οι κορυφαίοι των “πορτοκαλί”, ενώ ο Χέρμανσον έβαλε τρεις πόντους και μοίρασε τέσσερις ασίστ στην επάνοδο του στην ενεργό δράση.

O Kάμερον Τέιλορ με και εννιά ριμπάουντ έκανε τα πάντα για τη Χιρόνα αλλά δεν αρκετή η υπερπροσπάθεια του.
Ο Πρκάτσιν πρόσθεσε 13, ο Κίνο Κολόμ είχε πέντε πόντους και άλλες τόσες ασίστ και ο Μαρκ Γκασόλ έμεινε στους τέσσερις.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ 19-26, 32-46, 52-55, 75-79