ACB: Με…Εντιαγιέ η Ρεάλ έμεινε κορυφή – Διπλό 8άδας για τη Βαλένθια στην επιστροφή Χέρμανσον (Video)

2023-03-12T14:25:33+00:00 2023-03-12T15:35:03+00:00.

12/Mar/23 14:25

Eli-Ndiaye

Η Ρεάλ διέλυσε την Μπιλμπάο με 86-65 στη Μαδρίτη κάνοντας συντήρηση δυνάμεων με τον 18χρονο Έλι Εντιαγιέ να κάνει εξαιρετική εμφάνιση και τον Ματέο να μοιράζει το χρόνο σε όλους τους παίκτες του, προφυλάσσοντας άλλους…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Χάρη σε αυτή τη νίκη η Ρεάλ έμεινε στην κορυφή της ACB με ρεκόρ 19-3, ασχέτως των αποτελεσμάτων της Μπαρτσελόνα και της Μπασκόνια.

Η Ρεάλ βρέθηκε πίσω στο σκορ στην πρώτη περίοδο με 15-11 (15-9 νωρίτερα), αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα ανέβασε ταχύτητα και… εξαφανίστηκε, απέναντι στην Μπιλμπάο του Γιώργου Τσαλμπούρη (7π.) που δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική.

Ο Εντιαγιέ έβαλε 10 πόντους στο πρώτο ημίχρονο όσους κι ο Κοζέρ και η Ρεάλ ξέφυγε στο 20′ με 38-28, χωρίς να αντιμετωπίσει καμία πίεση στη συνέχεια. Τέλειωσε το ματς με 14 και ήταν δεύτερος σκόρερ της Ρεάλ μαζί με τον Αμπάλδε, ενώ ο Γάλλος γκαρντ ξεχώρισε με 16.

Δεν αγωνίστηκαν ο Έντι Ταβάρες κι ο Γκερσόν Γιαμπουσέλι, ούτε βέβαια ο τραυματίας Γιουλ.

Κάιζερ και Ρέγιες έβαλαν από 10 πόντους για την 11η στη βαθμολογία Μπιλμπάο, που παλεύει να μπει στα play offs.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-15, 38-28, 64-41, 86-65

Η Βαλένθια πέρασε από την Χιρόνα και βλέπει play offs

Στη Χιρόνα, η Βαλένθια πήρε μεγάλο διπλό με 79-75 επί της ομάδας του Μαρκ Γκασόλ, στην επιστροφή του Μάρτιν Χέρμανσον στο ροτέισον της ομάδας έπειτα από εννιά μήνες και δέκα μέρες!

Βαλένθια: Ο Μουμπρού “έκοψε” τον Πρέπελιτς για ένα αγώνα, έπεται συνέχεια;

Για τη Βαλένθια ήταν μία καθοριστική για την οκτάδα και τα play offs, ούσα προσώρας στην 8η θέση, ενώ η Χιρόνα έμεινε τέσσερις νίκες πιο πίσω.

Η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο παίρνοντας διαφορά 14 πόντων, αλλά η Χιρόνα επέστρεψε στην τρίτη περίοδο με επί μέρους σκορ 20-9!

Η… τάξη επανήλθε στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Λόπεζ-Αροστέγκι να υψώνει ανάστημα και την άμυνα της Βαλένθια να καθηλώνει τους γηπεδούχους στο κρίσιμο σημείο του αγώνα, στα πρώτα λεπτά της περιόδου.

Η Βαλένθια πήρε διαφορά δέκα πόντων αλλά στο τελευταίο λεπτό η Χιρόνα μείωσε στους τέσσερις, διεκδικώντας τη νίκη χωρίς όμως να καταφέρει κάτι παραπάνω αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν εύστοχοι στις βολές.

Ο Λόπεζ-Αροστέγκι με 16, ο Βίκτορ Κλαβέρ με 14 και ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς με 11 ήταν οι κορυφαίοι των “πορτοκαλί”, ενώ ο Χέρμανσον έβαλε τρεις πόντους και μοίρασε τέσσερις ασίστ στην επάνοδο του στην ενεργό δράση.

O Kάμερον Τέιλορ με και εννιά ριμπάουντ έκανε τα πάντα για τη Χιρόνα αλλά δεν αρκετή η υπερπροσπάθεια του.
Ο Πρκάτσιν πρόσθεσε 13, ο Κίνο Κολόμ είχε πέντε πόντους και άλλες τόσες ασίστ και ο Μαρκ Γκασόλ έμεινε στους τέσσερις.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ 19-26, 32-46, 52-55, 75-79