Βαλένθια: Τεράστιο “διπλό” επί της Μπαρτσελόνα και περιμένει ανεβασμένη τον Ολυμπιακό

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Η φετινή Βαλένθια είναι ή του ύψους ή του βάθους (όχι ότι πάει πίσω η Μπαρτσελόνα) και το απέδειξε για μία ακόμα φορά στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Liga Endessa.

Η ομάδα του Μουμπρού που έχασε την περασμένη εβδομάδα με… κάτω τα χέρια στην έδρα της από τη Μάλαγα, επικράτησε στo “Palau Blaugrana”, έκανε το 2/2 απέναντι στη Μπάρτσα και ανέβηκε στην 5η θέση του ισπανικού πρωταθλήματος με ρεκόρ 13-8, μία νίκη απόσταση από την τρίτη Μπαρτσελόνα (14-7) το θετικό σερί της οποίας διακόπηκε.

Τεράστιο διπλό των “tarjonas” που έπαιξαν και πάλι με μοναδικό – και όχι καθαρό –  ψηλό τον Οτζελέγε αφού Τουρέ και Ντέιβις απουσιάζουν, πριν υποδεχθούν τον Ολυμπιακό (8/2) σε ένα κομβικό και για τις δύο ομάδες παιχνίδι ως προς το μέλλον τους στην Ευρωλίγκα.

Οι Μπλαουγκράνα, πάντως, είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση αλλά το ανοικτό σουτ, του άστοχου πάντως, Νίκο Λαπροβίτολα, βρήκε σίδερο και το 76-79 σφράγισε τις προσπάθειες των παικτών των δυο ομάδων.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθόλη τη διάρκειά του, αφού η Μπαρτσελόνα δεν κατόρθωσε να μεγαλώσει περισσότερο τη διαφορά όταν προηγήθηκε με εννιά (40-31), ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα, με τη Βαλένθια να βάζει επτά πόντους στο διάστημα αυτό.

Ό,τι έχτιζαν μέσα στην περίοδο το γκρέμιζαν στο φινάλε αυτής οι παίκτες του Γκριμάου αφού το ίδιο συνέβη και στο τρίτο δεκάλεπτο (το 58-50 έγινε μέσα σε 2μιση λεπτά… καπνός για το 58-60 με το οποίο μπήκαν οι δύο ομάδες στην τελευταία περίοδο).

Το ματς ήταν στην… κόψη του ξυραφιού με τον κορυφαίο των “νυχτερίδων” Οζτελέγε να ευστοχεί σε δίποντο για το 72-77, 2’36” πριν ακουστεί η “χοντρή κυρία”.

Έχασε τεράστια ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση ο Λαπροβίτολα στο τελευταίο σουτ, στο οποίο αν και ανενόχλητος από την κορυφή και πίσω από τη γραμμή των 6,75, δεν ευστόχησε.

Πραντίγια (15 πόντοι, 7/10 δίποντα, 4 ριμπάουντ) και Οτζελέγε (17 πόντοι, 2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/11 βολές, 4 ριμπάουντ) έκαναν τη διαφορά, με τους Τζόουνς – Γιόβιτς να ακολουθούν σε εκτέλεση και… ενορχήστρωση.

Κάκιστα τα ποστά των δύο ομάδων στο μακρινό σουτ, 5/18 τρίποντα για τους νικητές, 4/16 για τους γηπεδούχους, που είχαν τους Ερνανγκόμεθ (16 πόντοι, 6/8 δίποντα, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ) και Τζαμπάρι Πάρκερ (12 πόντοι, 5/9 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ) σε καλή μέρα αλλά δεν αρκούσαν.

Τα Δεκάλεπτα: 19-19, 40-38, 58-52, 76-79