ACB: H Τενερίφη διέλυσε τη Μπασκόνια με καλό Γκάι – Άνετη η Ρεάλ με την Τζιρόνα του Κατσικάρη

2024-02-04T15:01:26+00:00 2024-02-04T15:57:03+00:00.

04/Feb/24 15:01

Επιβλητική νίκη για τη Τενερίφη απέναντι στη Μπασκόνια (95-78) με πρωταγωνιστή τον Γκάι. Κανένα πρόβλημα για την Ρεάλ κόντρα στην Τζιρόνα του Κατσικάρη (92-79), για την 21η αγωνιστική της ACB.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Μεγάλη νίκη για την Τενερίφη κόντρα στην Μπασκόνια με 95-78, για την 21η αγωνιστική της ACB.

To παιχνίδι ήταν ντέρμπι για μεγάλο μέρος του, όμως το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό και υπέρ των γηπεδούχων.

Ο αειθαλής Χουέρτας έκανε ένα ακόμα εξαιρετικό ματς με 18 πόντους-6 ασίστ. Από 12 είχαν οι Φιτιπάλντο και Αμπρομάιτις.

Εκ των πρωταγωνιστών και ο Γκάι, ο μέχρι πρότινος παίκτης του Παναθηναϊκού, με 13 πόντους-6 ασίστ και 4/10 σουτ (3/3 βολές) σε 26′.

Για τους ηττημένους, ο Μονέκε ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους-6 ριμπάουντ, ενώ 14-7 με 4/7 σουτ (3/4 βολές) είχε ο Ρογκαβόπουλος σε 28:49′.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι δυο ομάδες είναι πλέον στο 12-9, μαζί με Μούρθια και Μπανταλόνα. Στο πρώτο ματς, η Μπασκόνια είχε κερδίσει με +4 (104-100).

Θυμίζουμε ότι η Τενερίφη είναι αντίπαλος του Περιστερίου στους ομίλους των ”16” του Basketball Champions League. Στις 31/1, οι Ισπανοί κέρδισαν εντός έδρας με 89-68.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 46-41, 73-60, 95-78

Η Ρεάλ κέρδισε τον Κατσικάρη με Πουαριέ & Καμπάτσο

Η Ρεάλ δεν είχε πρόβλημα κόντρα στην Τζιρόνα, παίρνοντας τη νίκη με 92-79 στην έδρα της, για την 21η αγωνιστική της ACB.

Το παιχνίδι δεν ήταν εύκολο για τους γηπεδούχους για μεγάλο διάστημα. Η ομάδα του κόουτς Κατσικάρη έβαλε δύσκολα για ένα ημίχρονο.

Το 48-44 του ημιχρόνου έγινε 68-58 στη τρίτη περίοδο, με την τέταρτη να ανήκει και πάλι στους Μαδριλένους, για το 18-3 που τους κρατά στη κορυφή.

Ο Πουαριέ -απόντος του Ταβάρες- έκανε εξαιρετικό παιχνίδι με 19 πόντους-10 ριμπάουντ. 17 (8 ασίστ) πρόσθεσε ο Καμπάτσο και 13 ο Γιαμπουσέλε.

Για την Χιρόνα, που πλέον μετράει 8 νίκες και 13 ήττες, ο Ιρογκμπού είχε 16 πόντους, οι Πονς-Γκόλομαν από 12 και ο Βίλα 10.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 48-44, 68-58, 92-79