ACB: “Δραματική” νίκη για την Ομπραντόιρο του Βασιλειάδη, κέρδισε και η… ελληνική Μούρθια! (videos)

Στο ματς που η Μούρθια των δύο Ελλήνων υποδέχθηκε την Σαραγόσα, οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί επιθετικά και αυτό ήταν και το μεγάλο τους “όπλο” για να έρθει η σημαντική νίκη με 89-73, αφού μόνο στο πρώτο ημίχρονο πέτυχαν 49 πόντους.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μειώσουν να διψήφια διαφορά που είχε αποκτήσει η Μούρθια και τελικά ηττήθηκαν δίκαια.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Μπούκερ με 21 πόντους, ο Έντι με 20 πόντους και ο Λουζ με 19 πόντους, ενώ ο Σάκοτα είχε σε 18 λεπτά συμμετοχής 5 πόντους με 2/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ και ο Λαρεντζάκης σε 13 λεπτά 2 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, ανάμεσα στην Ομπραντόιρο του Κώστα Βασιλειάδη και της Μπιλμπάο, ο αγώνας είχε εξέλιξη “θρίλερ” και κρίθηκε στην δεύτερη παράταση, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν με 98-96.

Από το πρώτο μέρος, οι Βάσκοι έδειχναν ανταγωνιστικό πρόσωπο και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 41-38, όμως στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Βασιλειάδη με επιμέρους σκορ 26-16, ανέτρεψε το σκορ και προηγήθηκε με 64-57. Τελικά στο φινάλε της αναμέτρησης, η Μπιλμπάο έστειλε το ματς στην παράταση ισοφαρίζοντας σε 73-73 με τρίποντο!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν συνεχώς κοντά στο σκορ και παρότι η Ομπραντόιρο έδειχνε έτοιμη να κερδίσει, τελικά η Μπιλμπάο και πάλι ισοφάρισε σε 84-84 και ο αγώνας πήγε σε δεύτερη παράταση.

Στην δεύτερη παράταση, οι γηπεδούχοι προηγήθηκε 51′ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε με 96-91, όμως η Μπιλμπάο ισοφάρισε σε 96-96, αλλά οι τελική η Ομπραντόιρο κέρδισε με 98-96!

πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ο Μπροτζιάνσκι με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Βασιλειάδης που σε 25 λεπτά συμμετοχής, παρότι σημείωσε μόλις 2/10 τρίποντα, είχε 15 πόντους και 2 ριμπάουντ.