ACB: “Δραματική” νίκη για την Ομπραντόιρο του Βασιλειάδη, κέρδισε και η… ελληνική Μούρθια! (videos)

2019-10-05T20:49:41+00:00 2019-10-05T20:49:41+00:00.

05/Oct/19 20:49

Δράση με ελληνικό ενδιαφέρον είχαμε στην 3η αγωνιστική της ACB, με την Μούρθια των Λαρεντζάκη και Σάκοτα να πανηγυρίζει άνετη νίκη και την Ομπραντόιρο του Κώστα Βασιλειάδη να κερδίζει στην δεύτερη παράταση.

Στο ματς που η Μούρθια των δύο Ελλήνων υποδέχθηκε την Σαραγόσα, οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί επιθετικά και αυτό ήταν και το μεγάλο τους “όπλο” για να έρθει η σημαντική νίκη με 89-73, αφού μόνο στο πρώτο ημίχρονο πέτυχαν 49 πόντους.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μειώσουν να διψήφια διαφορά που είχε αποκτήσει η Μούρθια και τελικά ηττήθηκαν δίκαια.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Μπούκερ με 21 πόντους, ο Έντι με 20 πόντους και ο Λουζ με 19 πόντους, ενώ ο Σάκοτα είχε σε 18 λεπτά συμμετοχής 5 πόντους με 2/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ και ο Λαρεντζάκης σε 13 λεπτά 2 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, ανάμεσα στην Ομπραντόιρο του Κώστα Βασιλειάδη και της Μπιλμπάο, ο αγώνας είχε εξέλιξη “θρίλερ” και κρίθηκε στην δεύτερη παράταση, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν με 98-96.

Από το πρώτο μέρος, οι Βάσκοι έδειχναν ανταγωνιστικό πρόσωπο και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 41-38, όμως στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Βασιλειάδη με επιμέρους σκορ 26-16, ανέτρεψε το σκορ και προηγήθηκε με 64-57. Τελικά στο φινάλε της αναμέτρησης, η Μπιλμπάο έστειλε το ματς στην παράταση ισοφαρίζοντας σε 73-73 με τρίποντο!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν συνεχώς κοντά στο σκορ και παρότι η Ομπραντόιρο έδειχνε έτοιμη να κερδίσει, τελικά η Μπιλμπάο και πάλι ισοφάρισε σε 84-84 και ο αγώνας πήγε σε δεύτερη παράταση.

Στην δεύτερη παράταση, οι γηπεδούχοι προηγήθηκε 51′ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε με 96-91, όμως η Μπιλμπάο ισοφάρισε σε 96-96, αλλά οι τελική η Ομπραντόιρο κέρδισε με 98-96!

πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ο Μπροτζιάνσκι με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Βασιλειάδης που σε 25 λεπτά συμμετοχής, παρότι σημείωσε μόλις 2/10 τρίποντα, είχε 15 πόντους και 2 ριμπάουντ.