Τέλος το σερί της Μπάγερν στη Γερμανία – “Αθόρυβος” Τζέιμς στο διπλό της Μονακό

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η εντυπωσιακή πορεία της Μπάγερν στο γερμανικό πρωτάθλημα βρήκε έπειτα από καιρό… «λακκούβα». Η ομάδα του Μονάχου υποδέχθηκε την Κυριακή (10/3) τη Βέχτα μετρώντας 14 διαδοχικές νίκες, όμως το σερί της έλαβε τέλος.

Οι παίκτες του κόουτς Πάμπλο Λάσο «κατέρρευσαν» στην τέταρτη περίοδο και ηττήθηκαν στην παράταση με 90-88 (κ.α. 80-80), για την 4η φετινή ήττα τους (18-4). Οι γηπεδούχοι έπεσαν από την κορυφή, στην οποία παρέμεινε η Τσέμνιτζ (19-4), καθώς η Βέχτα, με εξαιρετική πολυφωνία (Φλάνιγκαν 17π., Φέρνερ, Σβίγκερ από 15π., Αμίνου, Αριγκουζόχ από 10π.), πέτυχε ένα εντυπωσιακό 22-10 στο τέταρτο δεκάλεπτο και οδήγησε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Για τη Μπάγερν, οι 18π. (4/7τριπ.) του Έντουαρντς και οι 15π. που είχαν οι Μπολμάρο και Φρανσίσκο δεν έφταναν για να αποτρέψουν την έκπληξη από τους φιλοξενούμενους, που ανέβηκαν στην 5η θέση με ρεκόρ 15-8.